| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Wykształcenie czy doświadczenie - co jest ważniejsze?

Wykształcenie czy doświadczenie - co jest ważniejsze?

Wielu młodych ludzi myśli sobie, że im lepsze wykształcenie zdobędzie, tym atrakcyjniejszą pracę dostanie. Nic bardziej mylnego. Obecnie zdecydowana większość młodych ludzi decyduje się pójść na studia. W związku z tym rynek pracy pełen jest kandydatów z wyższym wykształceniem i na rekruterach dyplom magistra nie robi żadnego wrażenia. Oczywiście wykształcenie jest bardzo ważne, jednak dużo ważniejsze jest doświadczenie.

Wielu pracodawców decyduje się zatrudnić osobę, która ma średnie wykształcenie lub kształciła się w innej dziedzinie, ale ma duże doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Pracując w takiej firmie człowiek szybko się uczy. Wcale nie potrzebuje studiować 5 kierunków, aby być fachowcem na swoim stanowisku. Wystarczy odpowiednie zaangażowanie w pracę i chęć ciągłego uczenia się od swoich kolegów nowych rzeczy. Po za technicznymi sprawami, nabywamy doświadczenia w pracy z drugim człowiekiem, rozwijamy swoje zdolności, kreatywność, uczymy się pracy pod presją czasu, w sytuacjach stresowych itd. Pracodawca zyskuje dojrzałego pracownika, który potrafi przystosować się do warunków pracy w danej firmie.

Warto więc brać udział w wolontariatach, stażach i praktykach. Im więcej ich przejdziesz, tym lepiej. Nie przejmuj się tym, że nijak nie pasują one do tego co chcesz wykonywać w przyszłości. Na każdym wolontariacie, praktykach itd. uczysz się rzeczy, które mogą być atrakcyjne dla Twoich przyszłych pracodawców. Nigdy nie wiesz co dla pracodawcy jest istotne na danym stanowisku. Dlatego działaj jak najwięcej, rób co tylko możesz i zdobywaj doświadczenie.

Wielu młodych ludzi traktuje praktyki jak zło konieczne, coś co są zmuszeni zrobić, aby zaliczyć studia, ale na co wcale nie mają ochoty. Uważają to za stratę czasu, a tak naprawdę jest to wspaniała okazja żeby nabyć doświadczenie, ale również na to, aby zdecydować się gdzie tak naprawdę chce się pracować w przyszłości. Warto zastanowić się na tym, w której firmie/instytucji chciałbyś pracować i spróbować załatwić sobie tam praktyki. Pozwoli Ci to zobaczyć jak ta firma wygląda od środka i zdecydować czy chcesz pracować w niej przez kolejne lata. Jeśli zdecydujesz się na tą firmę, będziesz miał zdecydowaną przewagę nad innymi kandydatami, którzy nic o niej nie wiedzą. Praktyki w miejscu, które nie wymaga od Ciebie żadnego wysiłku (a czasami nawet Twojej obecności) nie mają sensu. Wtedy faktycznie jest to strata czasu. Postaraj się dobrze wykorzystać ten czas i zdobyć umiejętności, które pomogą Ci podjąć wymarzoną pracę.

Autor: Nina Banaszek - Recruitment Partner

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK