| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Na co należy zwrócić uwagę w trakcie procesu rekrutacji

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie procesu rekrutacji

Jestem menedżerem HR w firmie farmaceutycznej. Udzielam wsparcia merytorycznego poszczególnym menedżerom m.in. w zakresie rekrutacji i doboru pracowników, głównie do działu sprzedaży. Oprócz trudności związanych ze znalezieniem odpowiedniego pracownika, coraz częściej pojawiają się problemy z nowo przyjętymi kandydatami, a konkretnie z osiąganiem przez nich wyznaczonych celów, a nawet motywacją do pracy. Ponieważ problemy te pojawiają się w relatywnie niedługim czasie od rozpoczęcia pracy przez pracownika, wiążę je z możliwością popełniania błędów w procesie rekrutacji. W jaki sposób mogę zniwelować ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniego kandydata?

Rozmowa rekrutacyjna często jest decydującym elementem procesu rekrutacji, dlatego powinna składać się nie tylko z części dotyczącej wywiadu zawodowego, przeprowadzonego szczegółowo i konkretnie, lecz także z części wywiadu behawioralnego, w którym weryfikacji poddane zostaną konkretne kompetencje kandydata.

Ważne jest, by pytania, które będą zadawane kandydatowi, odnosiły się do jego przeszłych doświadczeń, aby były pogłębiające i precyzyjne oraz otwarte. Nawet najlepiej przygotowany kandydat będzie wówczas musiał zmierzyć się ze swoim doświadczeniem i odwołać do konkretnych przykładów, a jeśli nawet jakiś szybko wymyśli, to czujny rekruter poprosi go o kolejny i jeszcze jeden, a że wyimaginowanych sytuacji nie da się generować w nieskończoność, zachowując przy tym profesjonalizm, kandydat szybko skapituluje.

Referencje, których nie można sprawdzić

Jeśli podczas rozmowy z potencjalnym kandydatem nabierzemy przekonania, że jest on osobą, którą chcielibyśmy zatrudnić, poprośmy go pod koniec spotkania o podanie danych osób mogących udzielić mu referencji, z zaznaczeniem, że oczekujemy od niego udostępnienia kontaktów do bezpośrednich przełożonych.

Niektórzy z kandydatów zamieszczają w swoim życiorysie dane osób mogących udzielić referencji, często jednak nie są to osoby, które bezpośrednio nadzorowały ich pracę, a tylko podpisały się pod standardowym listem referencyjnym (który często przygotowuje sam kandydat). Inni zaś podają namiary na osoby od dawna niepracujące w danej organizacji albo takie, do których dotarcie z różnych względów jest niemożliwe. Jeśli zatem spotkamy się z taką sytuacją – zanim podejmiemy ryzyko i pomimo niesprawdzenia referencji złożymy danej osobie ofertę zatrudnienia, przyjrzyjmy się uważnie jej świadectwom pracy lub rozważmy alternatywnych kandydatów.

Kandydaci obecnie są coraz bardziej świadomi nie tylko swojej wartości na rynku, ale przede wszystkim oczekiwań pracodawcy, a ponieważ żyjemy w erze niemalże nieograniczonego przepływu informacji, niektórzy z nich mogą starać się je wykorzystać. Aby zminimalizować ryzyko zatrudnienia takiego kandydata, powinniśmy zadbać o profesjonalizację procesu, dobór różnorodnych narzędzi oceny, wysoki standard weryfikacji referencji oraz edukację rekrutacyjną menedżerów podejmujących finalne decyzje.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »