| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Na co należy zwrócić uwagę w trakcie procesu rekrutacji

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie procesu rekrutacji

Jestem menedżerem HR w firmie farmaceutycznej. Udzielam wsparcia merytorycznego poszczególnym menedżerom m.in. w zakresie rekrutacji i doboru pracowników, głównie do działu sprzedaży. Oprócz trudności związanych ze znalezieniem odpowiedniego pracownika, coraz częściej pojawiają się problemy z nowo przyjętymi kandydatami, a konkretnie z osiąganiem przez nich wyznaczonych celów, a nawet motywacją do pracy. Ponieważ problemy te pojawiają się w relatywnie niedługim czasie od rozpoczęcia pracy przez pracownika, wiążę je z możliwością popełniania błędów w procesie rekrutacji. W jaki sposób mogę zniwelować ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniego kandydata?

Profesjonalny kontakt na każdym etapie procesu

Kandydaci obecnie są coraz bardziej świadomi faktu, że swój wizerunek w oczach potencjalnego pracodawcy budują nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale już w momencie przesłania swojego CV (w procesach rekrutacyjnych realizowanych wspólnie z wyspecjalizowanymi firmami rekrutacyjnymi ów proces zaczyna się jeszcze wcześniej).

Kandydat, wysyłając swoje CV, wie, że kolejnym etapem, podczas którego będzie musiał zaprezentować się z jak najlepszej strony, jest rozmowa telefoniczna z potencjalnym pracodawcą. Jeśli jej celem jest tylko zaproszenie na spotkanie, a telefon wykonuje osoba asystująca przy procesie rekrutacji, kandydat ma ułatwione zadanie. Wystarczy, że będzie miły i kulturalny oraz dostosuje się do zaproponowanego terminu spotkania i już znajdzie się w kolejnym etapie rekrutacji.

Co odważniejsi i bardziej wyrafinowani kandydaci mogą już na etapie kontaktu telefonicznego spróbować wydobyć od potencjalnego pracodawcy informacje, które wkrótce podczas rozmowy rekrutacyjnej wykorzystają. Mogą więc zapytać, ilu kandydatów jest rozważanych na oferowane stanowisko, kto (imię, nazwisko, stanowisko) będzie uczestniczył w rozmowie rekrutacyjnej, czy i w jakim czasie przewidziane są kolejne spotkania, czy firma planuje skorzystać z narzędzi assessmentowych lub testów.

Posiadając te informacje, jeszcze przed bezpośrednim spotkaniem z przedstawicielem firmy, w której ubiega się o pracę, może próbować dopasować się do wymagań i oczekiwań potencjalnego pracodawcy, a nawet za pomocą forów internetowych zdobyć informację od byłych pracowników czy innych osób biorących w przeszłości udział w procesach rekrutacyjnych w tej firmie, aby przygotować się do rozmowy. Może nawet zaprojektować ewentualne scenariusze przebiegu spotkania, by podczas realnej sytuacji odegrać iście oscarowe przedstawienie i zdobyć uznanie nawet najbardziej krytycznej widowni.

Mistrzowie rozmów kwalifikacyjnych

Każdy kandydat zmotywowany do zmiany pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie chciał zaprezentować się osobie rekrutującej z jak najlepszej strony. Przywiąże więc wagę do odpowiedniego wyglądu zewnętrznego, ponieważ będzie świadomy, że jednym z elementów oceny jest jego prezencja, szczególnie jeśli stanowisko, o które się ubiega, zakłada bezpośredni kontakt z klientem.

Na spotkanie rekrutacyjne przybędzie chwilę przed umówionym czasem, chcąc tym samym pokazać, że jest osobą punktualną, my zaś możemy podświadomie przypisać mu dobre zorganizowanie, taktowność, a nawet odpowiedzialność.

Znamienne jest, że czasami ta sama osoba podczas spotkania rekrutacyjnego może przejawiać symptomy osoby kulturalnej i taktownej, wiedząc, że są to cechy uniwersalne, pożądane bez względu na rodzaj zajmowanego stanowiska, natomiast wobec osób, od których pozornie nie zależy jego kariera, takich jak sekretarka, recepcjonistka czy portier, okazywać lekceważenie lub brak szacunku. Dlatego warto pytać, nawet mimochodem osoby mające pierwszy kontakt z kandydatem, gdy przychodzi do nas na spotkanie, o ich wrażenie, bo dzięki nim możemy odebrać sygnały ostrzegawcze, których nie powinniśmy lekceważyć.

Jeśli kandydat dobrze odrobił lekcję i zdobył informację o naszej organizacji, osobach w niej pracujących, konkurencji biznesowej, a żadna z osób rekrutujących nie będzie badała jego świadomości biznesowej, może próbować niejako mimochodem wtrącić informacje potwierdzające posiadaną kompetencję. Jeśli zrobi to w sposób naturalny i nienachalny, możemy pogłębić temat i zweryfikować, na ile posiadane przez niego informacje są rzeczowe i ważne, a na ile były próbą zrobienia na nas wrażenia, które w sytuacji doprecyzowania okazały się wiedzą nic niewnoszącą i pobieżną.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »