| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Kariera head huntera nie jest drogą usłaną różami, jednak zrekrutowany pracownik i zadowolenie pracodawcy rekompensuje cały poniesiony trud i jest największą motywacją do dalszego działania. Każdy head hunter ma własne metody i techniki poszukiwania odpowiednich kandydatów. Aby zrozumieć, jak pracuje, najpierw należy dowiedzieć się, kto kryje się za tym stanowiskiem.

7. Bądź przygotowany

Pracując jako łowca głów, trzeba mieć kilka twarzy, a najlepiej siedem żyć. Kiedy head hunter dzwoni do różnych firm, powinien mieć w zanadrzu przygotowanych kilka scenariuszy rozmów, tak aby osoba, która odbiera telefon, nie zaskoczyła nas. Head hunter musi także umieć omijać recepcję i standardową prośbę o przesłanie e-maila z zapytaniem na ogólny adres firmy. Dlatego przed wykonaniem telefonu warto odrobić pracę domową i zajrzeć na stronę firmy i dowiedzieć się o niej więcej, tak by wiedzieć, do kogo konkretnie chce się dodzwonić. Nawet jeśli nie znamy danych personalnych potencjalnego kandydata, trzeba wiedzieć, z jakim działem chcemy się połączyć i jakie kompetencje powinna posiadać dana osoba.

8. Nie zdradź się

Zdecydowanie należy unikać podawania swoich prawdziwych danych osobowych, ponieważ nie ma nic łatwiejszego niż wpisanie imienia i nazwiska do wyszukiwarki i nasz rozmówca będzie wiedział, z kim ma do czynienia. Najlepiej stworzyć sobie alter ego, którym będziemy się posługiwać przy łowieniu talentów. Idąc krok dalej, można również stworzyć fikcyjny adres e-mailowy, profil na portalach społecznościowych czy nawet stronę firmy, tak by zwiększyć wiarygodność przy poszukiwaniach.

9. Korzystaj z pomocy

Dodzwonienie się do właściwej osoby to dopiero jeden z wielu kamieni milowych procesu rekrutacji. Łowca głów musi być przygotowany, że spotka się z brakiem zainteresowania daną ofertą pracy i odpowiedzią odmowną. Jednakże nie wszystko jeszcze jest stracone. Skoro już nawiązaliśmy kontakt z potencjalnie odpowiednim kandydatem, warto zawsze zapytać, czy przypadkiem nie zna odpowiedniej osoby, która mogłaby być zainteresowana aplikowaniem, bądź też może polecić nam firmy, w których możemy znaleźć pracowników spełniających kryteria.

10. Bądź dyskretny

Wyławianie pracowników z firm wymaga przedsięwzięcia wyjątkowych środków ostrożności i własnej rozwagi. Tylko tak można zbudować zaufanie pomiędzy łowcą a łowionym. Przecież osoba, która decyduje się na rozmowę z head hunterem, ryzykuje własną pozycję w pracy. Dlatego też pomiędzy agencjami doradztwa pracy a kandydatami istnieje niepisana umowa o dyskrecji współpracy. Head hunter nie zaprezentuje życiorysu kandydata klientowi bez uzyskania od niego zgody, często wybierając formę tzw. blind cv, czyli resume bez danych osobowych. Ponadto aplikant w każdej chwili ma prawo zrezygnować z procesu rekrutacji i zażyczyć sobie usunięcia swojej aplikacji.

Zawód head huntera to zajęcie dla osoby o stalowych nerwach, która uwielbia być ciągle zaskakiwana. W łowieniu kandydatów bowiem nigdy nie ma niczego stałego, wszystko płynie. To na pewno nie zawód dla dinozaura, szybko zniknąłby z powierzchni Ziemi, nie umiejąc się przystosować do zmian i trendów na rynku pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK