| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Kariera head huntera nie jest drogą usłaną różami, jednak zrekrutowany pracownik i zadowolenie pracodawcy rekompensuje cały poniesiony trud i jest największą motywacją do dalszego działania. Każdy head hunter ma własne metody i techniki poszukiwania odpowiednich kandydatów. Aby zrozumieć, jak pracuje, najpierw należy dowiedzieć się, kto kryje się za tym stanowiskiem.

Nieoczekiwana propozycja

Wyszukiwanie bezpośrednie to technika, która najbardziej odróżnia head huntera od rekrutera. Stosowanie tej metody jest niemal wyłącznie domeną tego zawodu. Łowca głów może zrobić to, czego pracodawca formalnie robić nie może, a na pewno nie powinien. Tak zwane podkupywanie pracowników jest kwestią sporną z punktu widzenia etyki zawodowej, jednak z drugiej strony head hunter nie zmusza nikogo ani nie wyciąga na siłę. Musi on być nie tylko łowcą, ale i w pewnym sensie sprzedawcą, bowiem od tego, jak zaprezentuje ofertę pracy kandydatowi zależy, czy zechce w ogóle zapoznać się z profilem stanowiska i wziąć udział rekrutacji.

Kontakt osobisty to zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna technika, z jakiej korzystają head hunterzy. Jednakże rezultat jest natychmiastowy, od razu wiadomo, czy dana osoba jest zainteresowana ofertą, czy nie. Na plus head huntera działa też zaskoczenie, które u jego rozmówcy wywołać może nieoczekiwana propozycja. Na czym polega ta technika? Łowca głów udaje się na przykład na targi branżowe lub na plac budowy i tam kieruje swoją ofertę bezpośrednio do właściwych osób. Metoda o tyle trudna, że z naszym rozmówcą nawiązujemy kontakt wzrokowy, a ponadto rekrutujący znajduje się nie na swoim terenie.

10 przykazań dobrego head huntera

Jak każdy zawód, tak i praca łowcy głów rządzi się własnymi prawami. Jeżeli zostaliśmy obdarzeni zestawem takich cech osobowości, jak otwartość na wszystko i wszystkich, głód wyzwań, dociekliwość małego dziecka, słowo stres nie występuje w naszym słowniku, a ponadto mamy wielkie uszy jak babcia Czerwonego Kapturka, by lepiej słyszeć, co mają do powiedzenia kandydaci, to mamy szansę osiągnąć sukces w tym zawodzie. Decydując się na taki rodzaj pracy, należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych reguł gry.

1. Nigdy się nie zrażaj

Praca z szeroko pojętymi zasobami ludzkimi jest nieprzewidywalna niczym pogoda w naszym kraju. Nawet najlepiej zapowiadający się kandydat może okazać się największą zmorą rekrutera. Dlatego dopóki nie pojawi się u pracodawcy pierwszego dnia pracy nie należy otwierać butelki szampana i celebrować sukcesu. Head hunter to link pomiędzy pracodawcą a kandydatem, dlatego jego praca wymaga podwójnego nakładu sił, aby rekrutacja zakończyła się sukcesem. Nawet selekcja, która zakończy się niepowodzeniem, z natury rzeczy nie powinna być w ten sposób traktowana. Dobry łowca głów potraktuje to jako lekcję, która pozwoli mu w przyszłości zapobiec podobnym sytuacjom. Często wina nie leży po stronie head huntera. Powodów niepowodzenia może być wiele, począwszy od braku realnej potrzeby zatrudnienia poszukiwanej przez firmę osoby, poprzez niewystarczający budżet klienta, a kończąc na kandydatach, którzy nie są zmianą pracy zainteresowani, a uczestnictwo w procesie rekrutacji traktują jako sprawdzian własnych sił i możliwość polepszenia sytuacji u obecnego pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK