| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Stereotypy a rzeczywistość, czyli o zaletach i wadach matek jako pracowników

Stereotypy a rzeczywistość, czyli o zaletach i wadach matek jako pracowników

Pracodawcy, przyjmując kandydatów do pracy, podczas selekcji powinni przede wszystkim brać pod uwagę ich wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Badania pokazują jednak, że w procesie rekrutacji to płeć i związane z nią role społeczne przyszłego pracownika decydują często o tym, kogo wybierze pracodawca. Warto przyjrzeć się zatem, jak same kobiety postrzegają znaczenie pracy zawodowej w ich życiu oraz co na temat kobiet w roli pracowników sądzą specjaliści rynku pracy.

Wymiar psychologiczny

Kobiety, mówiąc o pracy zawodowej, wskazywały także na jej pozytywny wpływ na samopoczucie. Ta aktywność, ich zdaniem, zapewnia m.in. możliwość rozwoju osobistego, awansu zawodowego, odczuwanie przyjemności z pracy czy naukę nowych umiejętności. Uczestniczki badania podkreślały także znaczenie sprawdzenia się w nowych rolach, wykazywania się wiedzą i umiejętnościami, których nie wykorzystują w domu i podczas opieki nad dzieckiem. Praca dla kobiet jest nie tylko źródłem nowej wiedzy, ale, jak się okazuje, źródłem osobistej satysfakcji. Część z nich przyznaje, że po prostu lubi pracować i niekiedy praca jest spełnieniem ich marzeń, motywuje je do podejmowania innych pozazawodowych działań.

Przemyślana decyzja

Kobiety, podejmując decyzję o powrocie do pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka, mówią o kilku istotnych czynnikach.

Uwarunkowania finansowe

Najważniejszą kwestią przy rozważaniu ponownego podjęcia pracy zawodowej jest sytuacja finansowo-materialna rodziny. To, jak długo matka może opiekować się dzieckiem nie pracując, w dużej mierze zależy od wysokości jej zarobków i zarobków jej męża. Kobiety pracujące w swoich wypowiedziach podkreślały, że kłopoty finansowe zmusiły część z nich do powrotu na rynek pracy wcześniej, niż tego chciały. Nieustannie rosnące koszty utrzymania okazały się decydującymi motywami. Część kobiet chce wrócić do pracy zawodowej przede wszystkim ze względu na to, by być niezależnymi finansowo. Istotna jest także chęć utrzymaniu miejsca pracy i ciągłości zatrudnienia, a w związku z tym zapewnienia sobie świadczeń emerytalnych.

Uwarunkowania rodzinne

Powrót do pracy zależy w dużej mierze od tego, jakiego rodzaju wsparcie może otrzymać kobieta w opiece nad dzieckiem od innych członków rodziny. Brak możliwości uzyskania pomocy od własnej matki czy teściowej jest najczęstszą przyczyną przedłużania okresu opieki nad dzieckiem przez kobiety nieaktywne zawodowo. Wiele matek nie rozważa zatrudnienia niani ze względu na bardzo wysoki koszt tej pomocy, ale i brak zaufania do obcej osoby.

Kobiety uzależniają swoją decyzję o powrocie na rynek pracy od wieku dziecka, poziomu jego samodzielności oraz stanu zdrowia (większość uczestniczek badania przyznała, że dziecko powinno mieć przynajmniej rok). Niektóre kobiety odczuwają także pewien rodzaj presji ze strony partnera lub innych bliskich osób, członków rodziny lub przyjaciół, aby wrócić do aktywności zawodowej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »