REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Plusy rekrutacji zdalnej, rozmowy kwalifikacyjnej online w dobie koronawirusa. / fot. Shutterstock
Plusy rekrutacji zdalnej, rozmowy kwalifikacyjnej online w dobie koronawirusa. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okoliczności są motorem napędowym nowych potrzeb. Dlatego nawet te firmy, które do tej pory nie korzystały z możliwości rekrutacji online, teraz spoglądają na tę opcję o wiele bardziej przychylnym okiem. Ba! Już co czwarte ogłoszenie opublikowane na portalu pracuj.pl jest oznaczone informacją o tym sposobie rekrutacji. Można spodziewać się, że w najbliższym czasie te statystyki będą rosły.

Rekrutacja online w dobie koronawirusa

Kolejne tygodnie będą dla wielu branż ogromnym wyzwaniem. Biznes musi sprawnie funkcjonować, a to może wymagać licznych przekształceń. Każda z zainteresowanych stron bez wątpienia chce, by dynamikę procesów rekrutacyjnych utrzymać na podobnym poziomie, jak wcześniej. W nowej rzeczywistości, w której obecnie królują zmagania z koronwirusem, dbałość o zdrowie i komfort psychiczny są priorytetowe. Stąd też wielu kandydatów nie chce spotykać się z rekruterami, preferując możliwość rozmowy online.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Darmowe komunikatory

Od strony technicznej nie jest to skomplikowane, ponieważ w sieci jest dostępnych multum darmowych i zarazem bardzo sprawnych komunikatorów. Należą do nich m.in. Skype, WhatsApp, Facebook Messenger, Google Hangouts, Viber Messenger i Microsoft Teams. Co istotne, część z wymienionych działa również na smartfonach, co zwiększa komfort planowania i prowadzenia rozmowy, gdy z jakichś względów nie możemy skorzystać z komputerów lub laptopów.

Nowość dla kandydatów do pracy

Rekrutacja zdalna dotychczas była najbardziej popularna wśród firm, które wyszukiwały kandydatów zza granicy albo tych ukierunkowanych na relokację. Doświadczenie wyniesione z tych procesów z całą pewnością może być obecnie wyjątkowo cenne. - Rozmowy online dla rekruterów nie są nowością, ale dla niektórych kandydatów mogą już być. Dlatego chyba najważniejszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę podczas takich kontaktów jest odpowiednie przygotowanie osoby starającej się o pracę. Robimy wszystko to, co zrobilibyśmy szykując się na spotkanie rekrutacyjne face to face, ponieważ oprócz mniejszego komfortu i być może większego stresu te formy niewiele się od siebie różnią – uważa Paulina Milczanowska – Stećków, specjalista ds. rekrutacji LSJ HR Group. - Na początku obawiałam się rozmów rekrutacyjnych online. Bałam się o kwestie techniczne, czyli choćby o to, czy nie będę traciła czasu na rozwiązywanie problemu słabego połączenia, co też niekorzystnie wypadnie w oczach kandydatów. Pierwsza rozmowa wypadła bez żadnych przeszkód! Co więcej, widzę w tej sytuacji też plusy - kandydaci mają po prostu więcej czasu. Nie muszą już wliczać chwili na dojazd po pracy do naszego biura, nie muszą zastanawiać się, kto odbierze dziecko z przedszkola, gdy oni będą na rozmowie – uzupełniła Karolina Wojtacha, specjalista ds. rekrutacji LSJ HR Group.

Plusy rekrutacji zdalnej

Można założyć, że rekrutacja online w stosunku 1 do 1 nie zastąpi rozmowy podczas realnego spotkania. Lepiej jednak spoglądać na atuty rozmowy zdalnej, ponieważ w obecnej sytuacji kilka wartości jest nieocenionych. Online jest szybsze, sprawniejsze, sprawia że oszczędzamy czas poświęcony na dojazdy oraz możemy jednego dnia porozmawiać z większą liczbą osób. Już teraz przewiduje się, że po zakończeniu pandemii wzrośnie procent firm, które zaczną na stałe stosować formę dialogów rekrutacyjnych na odległość. Na co więc powinni zwracać uwagę potencjalni kandydaci do pracy, by rozmowa przebiegła po ich myśli? - W zaciszu domowym pamiętajmy o schludnym ubiorze, zamiast piżamy oraz stworzeniu sobie odpowiednich warunków do rozmowy. Uwielbiamy dzieci i zwierzaki domowe, jednakże w czasie odpowiadania na pytania rekrutera może być to odrobinę rozpraszające i kłopotliwe. Ważne jest również, aby zadbać o sprawność sprzętu, aby zacinający się ekran nie przysporzył nam dodatkowego stresu. Bądź sobą, a nawet rekrutacja online wyjdzie fantastycznie – dodaje Paulina Milczanowska-Stećków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wcześniejsza próba połączenia z kimś bliskim

Chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów technicznych i jednocześnie poczuć się pewniej? Postaraj się, by rozmowa kwalifikacyjna nie była pierwszą, którą przeprowadzisz poprzez narzędzia internetowe. Zadzwoń wcześniej do kogoś bliskiego i sprawdź możliwości danego komunikatora. To ten moment, by m.in. zweryfikować, czy potrafisz włączyć i wyłączyć głos oraz kamerę. Nawet jeśli wydaje ci się to proste, to nie zlekceważ tego elementu przygotowania do wirtualnego spotkania. Wyobraź sobie, że w trakcie dialogu nagle coś przestaje ci działać, a ty tracisz całą pewność siebie, zapominasz, co chciałeś powiedzieć i tracisz pozytywną energię. Bądź przygotowany i nie pozwól na to!

Zadbaj o wygląd zewnętrzny, dobre tło i ciszę (w miarę możliwości)

Pamiętaj również, że warunki domowe nie zwalniają cię z obowiązku zadbania o swój wygląd zewnętrzny. Ubierz się tak, jakby to była rozmowa w biurze. Ważne jest również tło rozmowy. Najlepiej, gdyby było neutralne, czyli np. ściana i nic poza tym. Postaraj o tym, by nie było widać resztek jedzenia, zlewu pełnego niewymytych naczyń i wszystkich innych rzeczy, które mogą odciągać wzrok i budować niekorzystny obraz twojej osoby. Pod żadnym pozorem nie rozmawiaj w łóżku, na leżąco, ponieważ rekruter może to odebrać jako lekceważenie powagi rozmowy o pracę. Poproś domowników, by na czas połączenia nikt ci nie przeszkadzał. Osoby pojawiające się w kadrze, piski i krzyki dzieci czy głośno włączony telewizor są niemile widziane. Owszem, czasami zadbanie o to jest awykonalne, szczególnie w sytuacji, kiedy ma się małe potomstwo, ale warto uczynić wszystko co w naszej mocy, aby uniknąć ryzyka pojawiania się czegoś nieoczekiwanego. Nie martw się jednak. Rekruter jest również człowiekiem i zdaje sobie sprawę, że dialog online jest specyficzny z wielu względów. Jeśli więc waszą rozmową przerwie na moment machająca do kamery córeczka, to na pewno nie skreślą ci z tego powodu, tylko zareagują ze zrozumieniem.

Cierpliwość i zrozumienie

Ten czas jest trudny dla wszystkich, dlatego też cierpliwość i zrozumienie muszą iść w parze z każdym procesem rekrutacyjnym. Rozmowy online mają wiele atutów, które szybko docenimy, jeśli tylko damy im szansę. Bezpieczeństwo zdrowotne, możliwość zaoszczędzenia czasu, ewentualność pozostania blisko rodziny, a także domowe środowisko, które może zwiększyć pewność siebie podczas dialogu. Zadbajmy przy tym o to, by profesjonalizm był zawsze na pierwszym miejscu. Przygotowanie merytoryczne to oczywista kwestia. Do tego dołóżmy odpowiedni ubiór, scenerię rozmowy i rodzinę, która rozumie, że to nie zabawa, lecz starania o pracę. Wtedy już wszystko musi pójść dobrze!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    REKLAMA

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    Emerytury niższe od kwietnia 2024 r. - kiedy przejść na emeryturę?

    Emerytury będą niższe od 1 kwietnia 2024 r. - od tego dnia obowiązuje nowa tablica średniego dalszego trwania życia z GUS. Kiedy przejść na emeryturę? Którą tablicę ZUS bierze pod uwagę - z momentu złożenia wniosku o emeryturę czy osiągnięcia wieku emerytalnego?

    REKLAMA