| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Tymczasowy mentor zamiast nowego pracownika

Tymczasowy mentor zamiast nowego pracownika

Kiedy w firmie potrzebny jest nowy specjalista, zazwyczaj zaczynamy myśleć o rekrutacji. Jednak w wielu branżach proces pozyskiwania nowych pracowników, szczególnie na specjalistycznych stanowiskach, jest kosztowny i nie gwarantuje sukcesu. Może więc lepiej pomyśleć o mentoringu?

Sytuacje, z którymi osoba poddawana mentoringowi (mantee) spotyka się być może po raz pierwszy, mentorowi powinny być już dobrze znane. Dzięki temu łatwiej mogą oni wspólnie realizować cele, a w razie potrzeby, modyfikować je. Dzięki mentorowi, awansowany pracownik może w bardzo krótkim czasie dojść do eksperckiej perfekcji.

Dobrego mentora powinny wyróżniać określone cechy. Oczekuje się od niego dużej samoświadomości, otwartości na innych, posiadania wiedzy zawodowej i biznesowej, komunikatywności, a także chęci dzielenia się własnymi doświadczeniami. Poczucie humoru również nie zaszkodzi, a czasem może pomóc rozładować napięcie.

Mentor powinien nie tylko pomagać w rozwiązywaniu bieżących problemów oraz w osiąganiu długofalowych celów, ale również wspierać mentee w rozwoju osobistym i budowaniu kariery, a także motywować go do działania.

Żeby mentoring miał sens, objęty takim wsparciem pracownik powinien posiadać sprecyzowany cel zawodowy i dążyć do samorozwoju. Między obiema stronami musi obowiązywać zasada całkowitej poufności, wzajemny szacunek i oczywiście otwartość w dzieleniu się informacjami. Ta dwustronność jest bardzo ważna – także mantee powinien posiadać pewne cechy, które umożliwią mu pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje mentoring. W związku z tym istotne, aby był otwarty na rady i sugestie udzielane przez bardziej doświadczoną osobę. Dobrze, aby był osobą zaangażowaną i gotową do realizowania zadań wypracowanych na sesjach z mentorem. Spełnienie tych warunków niemalże gwarantuje sukces.

Po co to wszystko?

Dzięki zatrudnieniu mentora, firma może sprawić, że nawet w obliczu zmiany na ważnym stanowisku, istotne zadania będą realizowane bez ryzyka eksperymentowania i uczenia się na żywym organizmie.

Ale korzyści jest więcej. Weźmy pod uwagę, że korzystanie z usług tymczasowego mentora, to także tymczasowe koszty. Są one niższe w porównaniu z kosztownym, długotrwałym procesem rekrutacji i zatrudnieniem doświadczonego eksperta – „gwiazdy” w swojej dziedzinie.

Zamiast drogiego profesjonalisty na stanowisko kierowana jest osoba, która ma mniejszą wiedzę, ale dobrze zna firmę i która może poczuć się doceniona, a nawet wyróżniona dzięki awansowi. To z kolei oznacza, że organizacja zyskuje pracownika mocno zmotywowanego i zaangażowanego, który zazwyczaj pragnie udowodnić, że doskonale sprawdzi się w nowej roli. W sumie więc, dzięki mentoringowi firma odnosi korzyści na wielu poziomach, ponosząc przy tym niższe koszty w porównaniu z zatrudnianiem na stałe kandydata z zewnątrz.

Warto też wspomnieć, że korzystanie z usług zewnętrznego mentora ma czasem uzasadnienie także w innych sytuacjach i nawet wobec osób, które są już specjalistami w danej dziedzinie. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Iwona Wencel

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

WNCL

Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR

Iwona Wencel

Właściciel i prezes firmy WNCL Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tymczasowy mentor zamiast nowego pracownika/shutterstock.com
Tymczasowy mentor zamiast nowego pracownika/shutterstock.com

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »