REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak negocjować wynagrodzenie?

Paweł Drąg
Jak negocjować wynagrodzenie?/shutterstock.com
Jak negocjować wynagrodzenie?/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa o wysokości wynagrodzenia niekoniecznie musi zawsze kojarzyć się z czynnikiem mocno stresogennym. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej w sposób analityczny, a następnie wykorzystaj dostępną wiedzę do tego, by pomóc sobie uczynić potężny krok w stronę osiągnięcia zamierzonego celu finansowego.

Umiejętności negocjacyjne można stopniowo wypracować poprzez stosowanie kilku konkretnych zasad. Wiedząc też jakie są najczęściej stosowane przez rekruterów pułapki, łatwiej będziesz w stanie wystrzec się nałogowo popełnianych błędów.

Autopromocja

Szukaj w dobrym momencie

Przede wszystkim nie szukaj pracy dopiero wtedy, kiedy pogorszy się twoja sytuacja finansowa, stracisz zatrudnienie lub znajdujesz się w totalnym maraźmie oczekiwań. Złe nastawienie zazwyczaj powoduje, iż w trakcie rozmów kwalifikacyjnych bez opamiętania rzucamy się na proponowane kwoty, pozbawiając się szansy na wynegocjowanie wyższego wynagrodzenia. Uwierz, rozmowa będzie zupełnie inaczej przebiegać, jeśli podejmiesz się jej będąc zrelaksowanym i pewnym swoich możliwości. Okazując swoją siłę merytoryczną i  wyważony, mądry spokój będziesz miał o wiele większe szanse na zrobienie na tyle dobrego wrażenia, by pracodawca zdecydował się spełnić twoje oczekiwania.

Bez pośpiechu

Nie spiesz się z pytaniem o proponowane przez pracodawcę zarobki. Im dłużej zwlekasz z poruszeniem tego tematu, tym większa jest twoja siła negocjacyjna, ponieważ zyskujesz czas na zaprezentowanie jak największej ilości swoich atutów. Szybkie przechodzenie do pytania o finanse jest niegrzeczne i tożsame z zachowaniem nieprofesjonalnym oraz roszczeniowym.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Bądź przygotowany

Przed rozmową kwalifikacyjną powinieneś przygotować się pod kątem konkretnych pytań rekrutacyjnych, które z całą pewnością padną. Zainteresuj się wysokością wynagrodzeń w branży, w której chcesz podjąć zatrudnienie. Tego typu informacje bez problemu znajdziesz w sieci internetowej. Porównaj zarobki na proponowanym stanowisku, biorąc pod uwagę również miasto, w którym pełniłbyś obowiązki. Zastanów się ile chcesz zarabiać i ustaw widełki, poniżej których nie zamierzasz schodzić. Zawsze proponuj kwotę o 10% wyższą niż ta, na którą rzeczywiście byłbyś w stanie się zgodzić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Negocjacje

Jeśli od razu po usłyszeniu proponowanej kwoty wynagrodzenia, zgodzisz się na nią, to popełnisz błąd. Pamiętaj, że niejako stajesz się partnerem umowy biznesowej, a z całą pewnością nie chcesz od samego początku ustawić się na przegranej pozycji – jako osoba, która jest w stanie zgodzić się na wszystko, byle tylko dostać tę pracę. Odczekaj chwilę, nawet jeśli propozycja jest dobra. Kto wie, może będziesz w stanie ugrać więcej? Twoje umiejętności negocjacyjne świadczyć będą o poczuciu wartości, twoim charakterze, doświadczeniu, a także radzeniu sobie w sytuacjach stresowych.

Minimum

Przemyśl swoją strategię negocjacyjną i podczas podawania minimalnej kwoty wynagrodzenia zawsze wskazuj odrobinę wyższe uposażenie niż prawdziwe, rzeczywiste minimum. Dzięki temu zwiększysz swoje pole negocjacyjne i nawet jeśli pracodawca poinformuje cię, że nie jest w stanie spełnić twoich wymagań, to możliwe, iż wynagrodzi ci to w dodatkowych benefitach, o których wcześniej nie było mowy.

Merytoryka

W trakcie rozmowy z pracodawcą pokaż, że jesteś doskonale zorientowany w specyfice działań przedsiębiorstwa. Mów o sprawach, które będą dowodem na to, iż wiesz sporo o firmie, a także zaproponuj swoje autorskie pomysły na rozwiązanie danych problemów lub rozwój działu, w którym miałbym pracować. Udowodnij, że twoje działania przyniosą realne korzyści, opierając się na wcześniejszych dokonaniach w poprzednich miejscach pracy. Mów językiem korzyści, ale przede wszystkim koncentruj się na konkretach, które mogą być wartościowe dla pracodawcy.

Benefity

Wynagrodzenie to nie wszystko. Dodatkowe świadczenia mogą w znaczny sposób usprawnić twoje życie lub stać się bezpośrednią przyczyną zaoszczędzenia większej niż wcześniej kwoty. Jeśli aplikujesz na bardzo wysokie stanowisko, to zawsze też sam możesz wspomnieć o benefitach, które są dla ciebie najcenniejsze. Mogą to być choćby:

  • dodatkowe ubezpieczenie rentowe lub emerytalne
  • karty do obiektów sportowych i artystycznych
  • dodatkowe produkty firmowe lub zniżki na nie
  • akcje firmy po zaniżonych cenach
  • bezpłatne posiłki
  • możliwość pracy zdalnej
  • dofinansowanie do studiów lub hobby
  • opłacanie kursów szkoleniowych
  • pełna opieka lekarska

Zwróć uwagę czy benefity dotyczą także twojej rodziny, jak wpływają na wysokość wynagrodzenia, a także czy przysługują ci z dniem zawarcia umowy, czy dopiero po określonym czasie zatrudnienia.

Głowa do góry, to ty jesteś budowniczym swojej przyszłości!

Paweł Drąg, LSJ HR Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA