REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pracodawcy

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Zmiana pracodawcy. /Fot. Fotolia
Zmiana pracodawcy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy pracodawca, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie każdy z nas jest jednak na taką zmianę gotowy.

Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze

Sondaż "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad pokazuje, że Polacy są jednym z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów w UE. W rzeczywistości jednak do jej zmiany podchodzimy bardzo sceptycznie i wykazujemy umiarkowaną gotowość w tym względzie. Większość z nas z różnych powodów, decyduje się wykonywać niesatysfakcjonującą pracę z obawy przed ryzykiem jakie niesie nowe miejsce. A przecież nowa praca to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim nowe możliwości, zadania oraz kontakty. Czasem więc warto pomyśleć o jej zmianie, ponieważ to pozytywnie wpłynie na nasze życie.

Autopromocja

Wyznaczajmy cele

Nowy rozdział w karierze wiąże się z otwartością i gotowością na zmiany. By starania o upragnioną posadę były efektywne, niezbędna jest konsekwencja i wiara we własne siły. Bardzo często, na drodze do pracy naszych marzeń wykonujemy różnorodne zajęcia i nie zawsze są one zgodne z naszymi oczekiwaniami. Pamiętajmy jednak, że tylko w taki sposób możemy zgromadzić niezbędne doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości. Najważniejsze jest, aby nigdy nie porzucać naszych planów, a szukać ścieżek dotarcia do nich – tłumaczy Małgorzata Majewska.

Podnośmy kompetencje

Obecnie, na rynku pracy liczą się przede wszystkim kompetencje. I to nie tylko te twarde, tj. jak wiedza, czy doświadczenie, ale również te miękkie, czyli umiejętności komunikacyjne czy praca zespołowa. Warto więc dbać o ich ciągły rozwój, a także zdobywanie nowych. Inwestycja w warsztaty doszkalające, studia podyplomowe, czy kursy języków obcych (nie tylko angielskiego), nie będzie więc czasem straconym, i bez wątpienia podniesie naszą wartość na rynku pracy. Warto więc wziąć sobie do serca słowa Alvina Toflera „Analfabetami XXI wieku, nie będą Ci, którzy nie umieją czytać i pisać, ale Ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo”.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Pracujmy nad mocnymi stronami

Bardzo często zamiast nad rozwijaniem naszych mocnych stron, skupiamy się nad słabymi, chcąc w ten sposób pokazać nasze zaangażowanie. Warto jednak w sposób ciągły doskonalić nasze atuty i to właśnie im poświęcić najwięcej wysiłku. Poprzez pokazanie naszej wiedzy eksperckiej w jednej dziedzinie, możemy liczyć na docenienie nas jako pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Bądźmy odważni

Pewność siebie oraz konsekwencja to cechy, które ułatwią osiągnięcie zawodowych marzeń – nawet jeśli początkowo wydawały się one mało realne. Zamiast czekać więc na odmianę losu, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli wysyłamy CV w odpowiedzi na ofertę pracy, warto wykazać się inicjatywą i zadzwonić do pracodawcy z pytanie, czy dokumenty dotarły i czy wszystko jest w porządku. W ten sposób pokażemy nasze zaangażowanie i zainteresowanie pracą w danej firmie – radzi Małgorzata Majewska.

Pierwszy dzień w pracy

Nie bójmy się pracy na własny rachunek

Zdarza się, że po wielu latach pracy na etacie, chcemy otworzyć własną firmę. Nie ma w tym nic złego. Praca na własny rachunek kusi nas przede wszystkim niezależnością i możliwościami realizacji własnych marzeń zawodowych. Kreatywny pomysł na własną firmę to jednak nie wszystko. Zanim podejmiemy decyzje o odejściu i otworzeniu własnej firmy, warto przeanalizować sytuację finansową i sprawdzić, czy na tym etapie jest nas na ten krok stać. Jeśli mamy wątpliwości, zasięgnijmy porady specjalistów, najlepiej posiadających doświadczenie w biznesie – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Menedżerskie ryzyko, czyli kilka słów o wypaleniu zawodowym

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA