| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Sabbatical - urlop dla profesjonalistów

Sabbatical - urlop dla profesjonalistów

Subbatical jest nową forma motywowania pracowników. W Polsce z możliwości tej korzystają nieliczni pracodawcy. Benefit ten jest inaczej nazywany urlopem dla profesjonalistów. Na czym polega Sabbatical i jaki przybiera kształt w Polsce i na świecie?

Polecamy serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Zdarza się, że pracodawcy udzielając sabbaticalu, wymagają podpisania umowy lojalnościowej, w której pracownik zobowiązuje się do przepracowania w firmie po powrocie określonej liczby miesięcy. Niedotrzymanie warunków umowy zobowiązuje pracownika do zwrotu proporcjonalnie obliczonej części wynagrodzenia za czas urlopu.

Korzyści pracodawcy

Pierwsze pytanie, które przychodzi na myśl, brzmi: Jakie korzyści może mieć pracodawca? Przede wszystkim pracownik po tak długim urlopie wraca wypoczęty i pełen energii, co wpływa na jego większą wydajność. Ma świeże spojrzenie na wiele rzeczy, co może zwiększyć jego kreatywność. Pracownik, który skorzystał z takiego urlopu, na pewno będzie też bardziej lojalny, bez względu na to, czy podpisał umowę lojalnościową czy też nie. Sabbatical to również dobry sposób na zatrzymanie wartościowego pracownika, który pracuje w danej firmie zbyt krótko, aby móc skorzystać z tego rodzaju benefitu. Wizja długiego, płatnego urlopu za kilka lat jest bardzo kusząca.

Sabbatical w Polsce

Polskie firmy bardzo rzadko decydują się na udzielenie takiego urlopu pracownikom. Sabbatical dotychczas był udzielany pracownikom z branży informatycznej, w firmach konsultingowych i badawczych oraz w mediach. W naszym kraju luksusem w dalszym ciągu jest dodatkowa opieka medyczna, laptop, komórka czy samochód służbowy. Nic w tym dziwnego, skoro sabbatical nie doczekał się jeszcze regulacji prawnych. Wszystko jednak wskazuje na to, że wzrost popularności sabbaticalu w Polsce jest jeszcze przed nami, wraz z rozwojem rynku pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »