| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Motywacja kompleksowa

Motywacja kompleksowa

Jak zadbać o odpowiednią efektywność pracowników - odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy XXI konferencji w cyklu Konwent HR, zorganizowanej w Warszawie 21 listopada 2007 r. przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

 

Walka o pracownika

Obecnie rynek pracy jest rynkiem pracownika. Nic więc dziwnego, że wielu mówców skupiało się na problematyce utrzymywania zatrudnionych.

- W mojej poprzedniej pracy przeżyłam trudny moment, gdy nowy operator telefonii komórkowej podkupywał kadry u dotychczas działających, oferując wyższą płacę zasadniczą. Później okazało się, że wynagrodzenie całkowite było podobne, a więc pracownicy dali się skusić konkurencji za te same pieniądze, wyższą płacę zasadniczą, ale niższe premie i nagrody - wspominała Magdalena Gera-Pikulska, od niedawna dyrektor Departamentu Polityki Personalnej Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. - Kiedy na rynku pojawił się Play, zastanawialiśmy się, jak się bronić, w które grupy uderzy nowy konkurent, jak zbuduje swoją przewagę jako pracodawca. Z różnych sygnałów i analiz udało nam się przewidzieć, że atak zostanie skierowany na grupę kierowników średniego szczebla, którzy później pociągną swoich podwładnych. Tak naprawdę kierownicy ci nie dostawali tam większych wynagrodzeń na tym samym stanowisku, jakie poprzednio zajmowali w poprzedniej firmie, ale wzrost płacy związany był z awansem. Tym niemniej na rynek dotarł komunikat, że warto do nich przejść, bo wiąże się to z dużo wyższymi zarobkami.

Firma, w której pracowała wówczas Magdalena Gera-Pikulska, zabezpieczyła się w ten sposób, że od razu zaproponowała wszystkim menedżerom średniego szczebla wyższe zarobki w połączeniu ze zwiększeniem odpowiedzialności. Ludzie ci otrzymali nowe motywujące cele, związane szczególnie z budowaniem zaangażowania i satysfakcji podległych współpracowników. Zastosowano więc podobny mechanizm wzrostu wynagrodzeń jak Play w przypadku ludzi rekrutowanych od konkurencji. Dzięki temu firmie udało się ocalić przed odchodzeniem pracowników.

Nie tylko o płacach

Chociaż większość prelekcji poświęcona było motywowaniu finansowemu i materialnemu, prawie wszyscy prelegenci podkreślali, że przy braku kompleksowego podejścia do motywacji, a więc harmonijnego uwzględnienia wszystkich sfer wpływających na zaangażowanie zatrudnionych, nawet najbardziej wymyślne systemy mogą odgrywać rolę demotywującą. To tak jak z wyprawą na biegun. Nie wystarczą sanie, narty, prowiant, kompletna apteczka i kondycja fizyczna. Są jeszcze wiara, zapał, marzenia, przyjaźń, odpowiedzialność.

Arkadiusz Nowak

kierownik Działu Personalnego w Lubelskich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa” SA

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK