| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Kiedy współzawodnictwo może motywować do lepszej pracy?

Kiedy współzawodnictwo może motywować do lepszej pracy?

Jestem menedżerem 20-osobowego zespołu, w którym duże znaczenie mają osiągane jednostkowo wyniki. Stąd pomiędzy współpracownikami pojawia się współzawodnictwo, które ja sam uważam za zjawisko dobre. Jakich jednak zasad przestrzegać, aby pracownicy czuli się przez nie motywowani, a nie deprymowani?

Ranking działa nie tylko na tych, którzy są na dole listy. Ci, którzy znajdują się w środku stawki chcą być na jej czele i wzmagają wysiłki. Bronią się też przed spadkiem w dół. Liderzy, otaczani szacunkiem kolegów i nagradzani przez przełożonych ze wszystkich sił starają się nie oddać prowadzenia. Osoby z dołu i środka listy rankingowej podpatrują działania tych najlepszych i poszukują w nich inspiracji dla siebie. Wymieniają się też informacjami pomiędzy sobą. Wszystko to prowadzi do zróżnicowania metod pracy i do zwiększenia skuteczności. Oczywiście, jest to możliwe tylko w firmach, gdzie współzawodnictwo jest prowadzone w zdrowy sposób. W każdej innej rankingi zamieniają pracę w wyścig szczurów.

WAŻNE

Pamiętajmy, że nie każdy lubi współzawodnictwo. Są osoby, które nigdy nie zostaną zmotywowane w ten sposób, a rankingi odbierają jako bat zmuszający do nieustannego zwiększania wysiłków ponad własne możliwości. W ich przypadku przełożony musi posłużyć się innymi sposobami motywowania.

Kilka ważnych kategorii

Jeżeli w rankingach porównuje się tylko jeden parametr, łatwiej o zgubienie atmosfery zdrowego współzawodnictwa. Prawie zawsze można porównać kilka danych, a tym samym szerzej ocenić wyniki pracy każdej osoby. Gdy firma produkcyjna ocenia jedynie liczbę wyprodukowanych elementów, z reguły odbija się to na ich jakości. Pracownicy produkują więcej, za to nie przykładają się do dokładności. Nie myślą o zwrotach i reklamacjach wadliwych towarów, a jedynie o premii za liczbę wyprodukowanych sztuk. Dlatego lepiej w takiej sytuacji ocenić liczbę, dokładność wykonania, stopień wykorzystania materiału i kilka innych czynników.

Dzięki opisaniu osiągnięć pracownika w wielu kategoriach można stworzyć system licznych nagród. Stwarza to szansę na wyróżnienie wielu pracowników w różnych dziedzinach. To dużo lepsza droga motywowania, która angażuje i skłania do większego wysiłku większość zespołu. Odmienne reakcje wywołuje nagradzanie jedynie wybitnych pracowników, którzy są jednostkowymi gwiazdami w zespole. To motywuje gwiazdę, ale demotywuje wszystkich tych, którzy nie są w stanie w najbliższym czasie zbliżyć się do jej rezultatów.

Fair play

Istnieje jeszcze jeden aspekt zdrowego współzawodnictwa. Będzie ono skuteczne tylko wówczas, gdy wszyscy są uczciwi w stosunku do siebie i postępują fair. Wystarczy, że tylko jedna osoba staje się nieuczciwa, żeby wśród pracowników pojawiły się niesnaski. Poczucie sprawiedliwości jest kluczowe w tworzeniu motywującego współzawodnictwa. Opisanie zasad współzawodnictwa w taki sposób, aby wszyscy uczestnicy mieli takie same szanse, jest trudne. Wymaga od przełożonych spojrzenia na nie nie tylko z pozycji własnego stołka, lecz przede wszystkim oczami podwładnych. Wiąże się też z umiejętnością przewidzenia możliwych trudności i zaplanowania postępowania w zależności od tego, jak potoczy się sytuacja. Przede wszystkim konieczne jest spełnienie warunku bardzo jasnego, precyzyjnego, zrozumiałego opisania zasad konkursów lub współzawodnictwa. I upewnienia się, że są one sprawiedliwe i tak też będą postrzegane przez podwładnych.

Czytaj także

Autor:

trener i menedżer, autor książek o zarządzaniu

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK