| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

„Przyjemność” na koszt pracodawcy!

Dla firmy skutki palenia w czasie pracy to przede wszystkim straty finansowe. Ile może pracodawcę kosztować nałóg pracownika? Pokazuje to następująca analiza:

Średni wskaźnik procentowy liczby palaczy w Europie kształtuje się w przedziale 25–35 proc. populacji. Do wyliczeń przyjmujemy wskaźnik 29 proc. palaczy w firmach. Średnie wynagrodzenie pracownika – 10 zł na godz. brutto. W przypadku pracowników o wynagrodzeniach wyższych (pracownicy biura, menedżerowie) straty finansowe firmy są znacznie większe. Pięć papierosów po 10 minut każdy, to strata prawie 1 godziny dziennie, co stanowi w skali roku ok. 21 dni – miesiąc pracy spędzony na paleniu, za który płaci pracodawca! (zobacz kalkulator strat). Liczby mówią same za siebie. Każdy menedżer musi je wziąć pod uwagę i próbować jakoś rozwiązać nikotynowy problem w firmie.

Paląca kwestia prawna

Dla pracodawców przeciwdziałanie paleniu w miejscu pracy to także kwestia prawna: zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia w zakładach pracy, osoby palące nie mogą palić w obecności osób niepalących, co ma uchronić osoby niepalące przed zagrożeniem rakiem płuc i innymi chorobami spowodowanymi biernym paleniem.

Większość krajów Europy, w tym również Polska, wprowadziła już ustawowe zakazy palenia. Pracodawcy nie mogą więc uciec przed problemem palenia papierosów przez ich podwładnych. Wprowadzenie zakazu palenia stało się faktem w związku ze zmianami uregulowań prawnych, jednak nie rozwiązuje ono tego problemu. Kiedy wreszcie uznano, że palenie tytoniu nie jest jedną z wielu niegroźnych używek, lecz prawdziwym uzależnieniem, które nie tylko degraduje organizm, lecz także uzależnia psychicznie, zaczęło się zmieniać podejście do tego wielopłaszczyznowego zjawiska. To, czy pracownik pali, czy nie, przestało być wyłącznie jego indywidualną sprawą. Wielu pracowników myśli o rzuceniu palenia, jednak potrzebuje do tego odpowiedniej pomocy – także ze strony pracodawcy. Warto zatem przyjrzeć się tematowi bliżej i poszukać skutecznych rozwiązań motywujących pracowników do zerwania z nałogiem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »