| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Prozdrowotna kultura organizacyjna jako czynnik wzmacniający lojalność pracowników

Prozdrowotna kultura organizacyjna jako czynnik wzmacniający lojalność pracowników

Poza prawidłowo prosperującym systemem zarządzania oraz warunkami finansowymi, ważnym czynnikiem decydującym o związaniu się pracownika z firmą jest podmiotowe podejście do niego i jego potrzeb. W jaki sposób poprzez zainteresowanie się potrzebami pracownika budować kulturę organizacyjną kształtującą określone postawy swoich podwładnych: lojalność i zaangażowanie?

Programy work-life balance

W ostatnich czasach wyzwaniem staje się wypracowanie rozwiązań, które usatysfakcjonują pracowników pragnących łączyć życie zawodowe i robienie kariery z czasem wolnym, życiem z rodziną. Jedną z odpowiedzi są programy równowagi praca–życie oferujące całą gamę możliwości wspierania życia rodzinnego: od warsztatów dla młodych rodziców, poprzez pokoje dla młodych mam w biurach, aż po tworzenie przedszkoli na terenie firmy. Aktualna zmiana przepisów prawa daje także możliwość tworzenia firmowych żłobków, co spotkało się z dużym zainteresowaniem pracodawców. Inwestycja w programy work-life balance to dla organizacji sposób, by mieć efektywnych i niesfrustrowanych pracowników. Dla pracowników to sposób na efektywność we wszystkich obszarach życia, na pełnienie swoich ról – zawodowej i pozazawodowej – z zaangażowaniem, energią i satysfakcją dla siebie i pracodawcy.

Elastyczne formy zatrudnienia

Inną możliwością na dylematy pracodawcy związane z problemami, które są pochodną zobowiązań pracowników wobec rodziny, konieczność opieki nad dziećmi czy innymi członkami rodziny, są elastyczne formy zatrudnienia. Pozwalają optymalizować tryb i czas pracy, tak aby osiągać możliwie najlepsze efekty, umożliwiają również łączenie obowiązków służbowych z innymi zobowiązaniami z życia pozazawodowego.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Cisco przez agencję InsightExpress wśród 2,6 tys. pracowników i informatyków z 13 krajów dowodzą, jak bardzo duże znaczenie ma możliwość pracy w dowolnym miejscu – czynnik ten może wpływać na lojalność wobec firmy (13 proc.), wybór stanowiska – (12 proc.) i morale (9 proc.). Na przykład dwóch na trzech pracowników na całym świecie (66 proc.) przyznało, że przyjęliby ofertę pracy z niższym wynagrodzeniem i większą elastycznością korzystania z urządzeń, dostępem do mediów społecznościowych i mobilnością, rezygnując z lepiej płatnej oferty, pozbawionej jednak takiej elastyczności.

Organizacja wyjazdów w duchu wellness

Doraźne działania, jakie może podjąć pracodawca w celu gratyfikacji swoich podwładnych, to organizowanie wyjazdów czy cyklicznych eventów firmowych w nurcie prozdrowotnym. Oznaczać to będzie po prostu, że tematyka i aranżacja wyjazdu skupią się wokół aktywności oraz promowania nawyków i zachowań prozdrowotnych wśród podwładnych. Mogą to być przykładowo: wyjazdy do ośrodków SPA czy eventy, w które wpisane są różne aktywności ruchowe, jak taniec, zajęcia jogi, zajęcia outdoorowe.

Warsztaty i szkolenia

Istotnym uwarunkowaniem kształtowania lojalności pracowniczej jest również monitorowanie wyczerpania emocjonalnego i potencjalnego wypalenia zawodowego. Zaradzić tu mogą oferowane licznie szkolenia, na przykład: radzenie sobie ze stresem czy zarządzanie energią życiową. Pozwolą one nabrać refleksji do swojego stylu życia i pracy, a także wypracować nowe umiejętności związane z tworzeniem prozdrowotnych nawyków.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK