reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Prozdrowotna kultura organizacyjna jako czynnik wzmacniający lojalność pracowników

Prozdrowotna kultura organizacyjna jako czynnik wzmacniający lojalność pracowników

Poza prawidłowo prosperującym systemem zarządzania oraz warunkami finansowymi, ważnym czynnikiem decydującym o związaniu się pracownika z firmą jest podmiotowe podejście do niego i jego potrzeb. W jaki sposób poprzez zainteresowanie się potrzebami pracownika budować kulturę organizacyjną kształtującą określone postawy swoich podwładnych: lojalność i zaangażowanie?

Co można zrobić?

Pracodawca ma obecnie możliwość wpłynięcia na poprawę funkcjonowania osób zatrudnionych poprzez rozwijanie nawyków prozdrowotnych oraz tworząc kulturę wspierającą zdrowy styl życia. Oto przykładowe możliwości:

Inwestycja w ergonomię biura

Samo wykonywanie pracy biurowej w dłuższym okresie powoduje różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Po pierwsze, przebywanie w sztucznym środowisku, w którym zarówno wentylacja, jak i oświetlenie są nienaturalne – w dodatku przez 8 godzin dziennie – bardzo osłabia organizm. Dodatkowo w typowej pracy biurowej brak ruchu, a siedząca (zazwyczaj niewłaściwa) pozycja przy komputerze w dłuższej perspektywie powoduje różne schorzenia kręgosłupa oraz układu kostnego. Zainwestowanie w ergonomię przestrzeni nie tylko sprawi, że biuro i otoczenie nabiorą estetyki i przyjaznego klimatu, lecz także dadzą pozytywny oddźwięk w samopoczuciu pracowników. Dlaczego? Większa część codziennego życia pracowników jest związana z ich pracą. W związku z tym warunki, w jakich przebywają i pracują, będą wpływać na ich aktywność, efektywność oraz wydajność.

Zorganizowanie pokojów ciszy

Jednym z praktykowanych w zagranicznych, a w ostatnich latach i polskich firmach, jest tworzenie w przestrzeniach biurowych pokoi ciszy, tzw. chillout roomów. Są to strefy umożliwiające pracownikom krótkie, aczkolwiek autentyczne, zrelaksowanie się, odstresowanie, wyciszenie. Jest także miejscem do nieformalnych spotkań, przerw w pracy, nieoficjalnych spotkań zespołów. Poprzez swoją formę uspokaja, a jednocześnie pobudza kreatywne myślenie.

Aktywność fizyczna dostępna dla pracowników

Regularne ćwiczenia wpływają na wydajność, energię, wzrost koncentracji oraz lepszy nastrój poprzez obniżenie poziomu napięcia. Pracodawca może zaoferować osobom zatrudnionym różne formy aktywności ruchowej: pakiety socjalne (siłownia, basen, fitness etc.), stworzyć salę do ćwiczeń na terenie firmy (siłownia, zajęcia z jogi) czy wprowadzić inicjatywę wspólnego relaksu po pracy podczas gier zespołowych lub aktywnego pobytu w klubach fitness. Warto tu zauważyć, że często pojawia się problem, iż pracownicy nie wykorzystują karnetów wykupionych przez firmę. Powodem tego może być brak wiedzy na temat właściwej/optymalnej formy aktywności ruchowej. Należy zbadać ten problem, pytając pracowników, co byłoby dla nich najbardziej użytecznym rozwiązaniem.

Zdrowe jedzenie podczas pracy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odpowiednia dieta może podnieść poziom wydajności w pracy nawet o 20 proc. Badania wskazują, że większość ludzi ma złe nawyki żywieniowe w pracy, co negatywnie wpływa na efektywność wykonywanych obowiązków służbowych. Firma może również wspierać ten obszar u pracowników, edukując ich, w jaki sposób właściwie się odżywiać, czy też wprowadzając odpowiednie menu do stołówki biurowej, organizując zdrowy catering.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama