| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Motywacja nie tylko od święta

Motywacja nie tylko od święta

Celem motywatorów pozapłacowych jest budowanie lojalności poprzez zaspokajanie indywidualnych potrzeb zatrudnionych. Jeśli pracodawca chce zmotywować pracownika do efektywniejszej pracy, musi zatem umiejętnie wpisać się w jego potrzeby, czyli tak dostosować system świadczeń pozapłacowych, by pomóc mu realizować jego zawodowe lub osobiste cele.

Najpopularniejsze świadczenia motywacyjne

Badania pokazują, że w 2010 roku firmy decydowały się najczęściej na dofinansowanie wypoczynku (prawie 60 proc. przyznało to świadczenie pracownikom) oraz na udzielanie pożyczek na preferencyjnych warunkach. Z kolei znacząco spadła liczba firm, które jako benefit pozapłacowy oferowały telefon, laptop czy samochód służbowy, przy czym należy dodać, że takie benefity są często traktowane przez pracowników jako narzędzia pracy, a nie motywatory pozapłacowe. Przedsiębiorstwa decydowały się również na dodatkowe szkolenia i kursy językowe oraz na wręczanie bonów i kuponów. Z badań wynika, iż ponad 1/3 wszystkich polskich firm motywuje swoich pracowników właśnie przez wręczanie im kuponów. Wśród innych benefitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawców są: wyjazdy integracyjne, opieka medyczna dla pracowników, karnety wstępu do obiektów sportowych oraz dodatkowe ubezpieczenie (szczególnie emerytalne lub na życie), a także coraz modniejsze, ze względu na wygodę korzystania i towarzyszące im promocje, przedpłacone karty podarunkowe.

Polska tradycja nagradzania

Niezmiennie od wielu lat najczęstszą okazją do przyznania pracownikom gratyfikacji czy wręczenia upominków są święta Bożego Narodzenia. Ten zwyczaj stał się już polską tradycją. Jak pokazują wyniki badania, dla 57 proc. organizacji Boże Narodzenie jest okazją do wręczenia świadczeń pozapłacowych. Bardzo popularną formą świątecznych prezentów od firmy pozostają paczki i bony podarunkowe. Kolejne okazje do przekazania świadczeń pozapłacowych pracownikom to okres wakacyjny oraz święta Wielkiej Nocy. Warto zauważyć, że coraz więcej firm przyznaje świadczenia na wniosek pracownika (wzrost o ponad 10 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2009). Oznacza to, że pracodawcy nie tylko celebrują wspólnie z pracownikami ważne święta, ale przede wszystkim koncentrują się na ich indywidualnych potrzebach.

Finansowanie świadczeń

Analiza porównawcza wyników uzyskanych w badaniach „Potencjał rynku benefitów pozapłacowych” w latach 2008–2010 pokazuje, że niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z firmą prywatną, czy państwową, finansowanie benefitów pozapłacowych pochodzi głównie z trzech źródeł: zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (66 proc. badanych firm), bieżących obrotów (29 proc.) lub budżetu przeznaczonego na systemy motywacyjne (3,9 proc.).

Porównując rok 2009 z 2010, można zauważyć, że nastąpił wzrost udziału finansowania benefitów pozapłacowych z ZFŚS o 8 punktów procentowych (z 77 do 85 proc.) w przedsiębiorstwach państwowych i o 13 punktów procentowych (z 79 do 92 proc.) w instytucjach publicznych. Zmiana ta odbyła się głównie kosztem finansowania z bieżących obrotów firmy.

Inaczej wygląda sytuacja w firmach prywatnych. W przypadku polskich prywatnych przedsiębiorstw aż 48 proc. finansowania świadczeń pozapłacowych pochodzi z bieżących obrotów firmy, a wśród zagranicznych firm prywatnych w ten sposób finansowanych jest 36 proc. benefitów. W firmach tych odnotowano w 2010 r. wzrost w udziale ZFŚS w finansowaniu świadczeń dodatkowych – w polskich przedsiębiorstwach o 5 punktów procentowych do poziomu 48 proc., zaś w zagranicznych o 1 punkt procentowy, do 56 proc. To zmiana bardzo korzystna dla pracowników, gdyż finansowanie ze stabilnego źródła, jakim jest ZFŚS, jest z ich punktu widzenia bardziej optymalne niż finansowanie z bieżących obrotów pracodawcy, które w okresie mniejszej pewności ekonomicznej mogą kształtować się na różnym poziomie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK