| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Nieodwracalny trend. Wpływ projektów społecznej odpowiedzialności biznesu na postawy i zaangażowanie pracownicze.

Nieodwracalny trend. Wpływ projektów społecznej odpowiedzialności biznesu na postawy i zaangażowanie pracownicze.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) jest obecnie jedną z kluczowych działalności organizacji w Polsce. Firmy podejmują konkretne działania, które odpowiednio zaplanowane, wpisane w strategię, misję i wartości mogą pozytywnie wpływać nie tylko na wzrost zaufania pracowników, lecz także na pozytywny wizerunek zewnętrzny.

Różnorodność działań

CSR jest bardzo szerokim pojęciem i mieszczą się w nim zarówno zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, działalności na rzecz potrzebujących czy społeczności lokalnych. To, jakie projekty realizują poszczególne przedsiębiorstwa, w dużej mierze zależy, gdzie plasują swoje zainteresowania, potrzeby czy wreszcie, gdzie znajdują się geograficznie ich firmy.

Najczęściej realizowane są projekty związane z ochroną środowiska. Kolejnym segmentem podejmowanych działań są te projekty, które w realny sposób wskazują na jakieś istotne z punktu widzenia społecznego problemy, jak np. przemoc, nałogi, choroby czy zagrożenia. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, szczególnie produkcyjnego, umiejscowionego nie w dużej aglomeracji, lecz w średniej wielkości miejscowości, jest działanie na rzecz społeczności lokalnej połączonej z ochroną środowiska.

Na rzecz społeczeństwa

Projekt na rzecz społeczeństwa pod nazwą Akademia Augustowska jest realizowany przez British American Tobacco. Akademia Augustowska została wyłoniona w konkursie na najlepszą praktykę z zakresu współpracy z biznesem na rzecz społeczeństwa przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Akademia Augustowska wdrażana jest na podstawie rocznych okresów rozliczeniowych według przyjętej struktury wewnętrznej programu, która obejmuje cztery filary, tzw. Akademie. Inicjują one odpowiednio działania w dziedzinach:

  • Akademia Przedsiębiorczości – promocja szeroko definiowanej przedsiębiorczości oraz idei wolontariatu wśród młodzieży szkolnej,
  • Akademia Umiejętności – zmniejszenie różnic pomiędzy umiejętnościami, jakie posiadają młodzi ludzie poszukujący pracy, a oczekiwaniami wobec nich zgłaszanymi ze strony potencjalnych pracodawców,
  • Akademia Wiedzy – realizująca swoje działania poprzez projekty wzmacniające świadomość i kompetencje młodzieży akademickiej związane z wyborem rodzaju zatrudnienia po ukończeniu studiów.

Korzyści, jakie wynikają z realizacji projektu to przede wszystkim: realizowane szkolenia, warsztaty, seminaria, których beneficjentami jest młodzież szkolna, instytucje edukacyjne, osoby bezrobotne i poszukujące pracy, studenci i środowiska akademickie, a także przedsiębiorcy oraz pracownicy lokalnych firm i instytucji.

Od 2007 roku realizowane są także zintegrowane działania na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych.

Zaangażowanie pracowników

Wolontariat pracowniczy to jedno z najważniejszych narzędzi realizacji projektów CSR wpływające na organizację poprzez kształtowanie etosu, wartości, misji w działaniach prospołecznych.

Przykładem wolontariatu pracowniczego są działania Telekomunikacji Polskiej. Początki wolontariatu pracowniczego w TP były 2002 roku. Zaczęło się spontanicznie, od organizacji zbiórek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Potem była akcja „Odnawiamy nadzieję”, w której wolontariusze TP obsługiwali Telecentrum w studiu TVN.

Firma dostrzegła chęć udziału pracowników w tego typu akcjach i w 2003 roku stworzyła program wolontariatu pracowniczego. Program prowadzony jest przez Fundację Orange pod nazwą „W trosce o innych”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »