reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy?

Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy?

22% zatrudnionych Polaków odczuwa duże zadowolenie ze swojej pracy. W jakiej części Polski jest najwięcej tych osób? Mieszkają w miastach czy na wsiach? To głównie kobiety czy mężczyźni? Jakie branże i stanowiska wiążą się z wyższa satysfakcją z pracy i co na nią wpływa?

Polacy coraz bardziej spełnieni zawodowo

W ostatnim półroczu spadł poziom rotacji pracowników, wynika z 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Polscy pracownicy wskazują też na coraz większą satysfakcję z wykonywanej pracy. To bardzo pozytywny sygnał płynący z rynku pracy. Spełnienie zawodowe pracowników jest niezwykle istotne z punktu widzenia dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. Ci pracodawcy, którzy zapewniają swoim podwładnym odpowiednie warunki do wykonywania zawodowych obowiązków, dbają o ich satysfakcję i spełnienie, zyskują zmotywowanych i lojalnych partnerów na drodze budowania silnego i przynoszącego profity biznesu. Takie podejście skutecznie umacnia również wizerunek atrakcyjnego pracodawcy.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Pracownicy rzadziej decydują się na odejście z firmy

W 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy widać wyraźny, największy od 2017 r., spadek rotacji pracowników. W ciągu ostatnich 6 miesięcy, miejsce pracy zmieniło 18% zatrudnionych. Najczęściej pomiędzy pracodawcami migrowali mieszkańcy centralnej części kraju, miast powyżej 200 tys. mieszkańców oraz mężczyźni. Widoczna jest także korelacja pomiędzy wiekiem oraz zmianą miejsca pracy. Zatrudnienie u nowego pracodawcy podjęło o blisko 30 p.p. więcej osób w wieku od 18 do 29 lat, niż tych w z przedziału 50-64 lat. Biorąc pod uwagę formę współpracy, firmę najczęściej zmieniały osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas określony oraz zlecenie lub dzieło.

W podziale na stanowiska, na zmianę pracodawcy najrzadziej decydował się top management. Jeśli chodzi o branże, to najmniejszą rotację odnotowano w edukacji.

Odczuwamy coraz większe zadowolenie z pracy

Satysfakcję płynącą z wykonywanej pracy odczuwa 8 na 10 zatrudnionych, przy czym 22% z nich deklaruje, że są bardzo, a 55%, że są raczej zadowoleni. Jedynie 6% Polaków jest niezadowolonych z życia zawodowego. Najwięcej osób, które czerpią przyjemność związaną z zatrudnieniem w obecnej firmie zamieszkuje południe kraju, a najmniej zachód Polski. W podziale na typy miejscowości najwięcej osób, które są usatysfakcjonowane swoją pracą znajduje się w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, a najmniej na wsiach poza aglomeracjami.

Statystycznie z wykonywanych obowiązków zawodowych bardziej zadowolone są kobiety niż mężczyźni oraz osoby młodsze. Największą satysfakcję z pracy odczuwają też osoby samozatrudnione.

W podziale na stanowiska najbardziej zadowolona z wykonywanej pracy jest kadra zarządzająca przedsiębiorstwem, kierownicy średniego szczebla oraz kasjerzy i sprzedawcy. Jeśli chodzi o branże, to o satysfakcji w kontekście zawodowym najczęściej mówią przedstawiciele kultury, rozrywki, rekreacji i sportu, a najrzadziej opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Czynniki wpływające na spełnienie zawodowe

Przyjazna atmosfera w miejscu pracy, atrakcyjne wynagrodzenie oraz poczucie bycia docenianym przez przełożonego to trzy kluczowe cechy środowiska pracy, które  bezpośrednio wpływają na poczucie zawodowego spełniania się.

Równie istotne, choć rzadziej uświadamiane i wymieniane są także te elementy środowiska pracy, które wiążą się z rozwojem zawodowym, poczuciem sprawczości, możliwością awansu, uczestnictwa w rozmaitych szkoleniach, a także poczuciem realnego wpływu na to, co dzieje się w firmie i wrażeniem, że przełożony wspiera rozwój zawodowy pracownika. W grupie tej znajdują się także elementy związane z budowaniem relacji komunikacji na linii pracownik pracodawca, otrzymywanie jasnej informacji zwrotnej dotyczącej wykonywanej pracy oraz sprawiedliwe rozdzielanie zadań wewnątrz zespołu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy? To głównie kobiety czy mężczyźni? / fot. Shutterstock
Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy? To głównie kobiety czy mężczyźni? / fot. Shutterstock

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021 (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama