| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Well-being, czyli ocean możliwości dla świadomych

Well-being, czyli ocean możliwości dla świadomych

Nowoczesne instytucje zarządzane przez dobrze przygotowanych, kompetentnych menedżerów coraz odważniej stawiają na podejście, w którym dominuje teza, iż istotą powodzenia w czasach dynamizacji rynku pracy jest umiejętne dostosowanie wewnętrznej polityki do aktualnych trendów. Co jest dziś najważniejsze? Przede wszystkim dbałość o samopoczucie pracowników – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Zalecamy unikanie wyrywkowych działań i programów, które oparte są na dorywczym działaniu. Silny program, który jest spójny oraz prowadzony równolegle z komunikacją, to metoda na dobrą i przede wszystkim trwałą jakość programu organizacyjnego. Mocnym argumentem jest regularne dawanie przykładu. Przełożony, który uczestniczy w proponowanym działaniach, daje czytelny sygnał, iż jest to dla niego atrakcyjne i warte skorzystania, a swoim zaangażowaniem zachęca innych do pójścia za jego śladem. Zazwyczaj jest to również wskaźnikiem tego, że ma dobre relacje ze swoimi pracownikami.

Jednocześnie istotne jest, aby monitorować skuteczność konkretnych pomysłów i konsultować je z osobami, które miały okazje brać w nich udział. Brnięcie w nietrafione pomysły to strzał w kolano. Mądrość zarządzającego to również umiejętność przyznania się do błędu, wyciągnięcie wniosków i sprawna zmiana kierunku zamierzeń. Co nie oznacza, że od razu – daj czas rozwinąć się projektom, które rokują!

Esencją well-beingu jest zrozumienie, iż człowiek nie jest towarem i nie można oddzielić funkcji zawodowych od prywatnych. Bilans pomiędzy nimi, w którym najważniejsze będzie budowanie jego szczęścia w odniesieniu do obu tych złożonych, to gwarancja wspierania zrownoważonego rozwoju i harmonii w tych obszarach życia. Pracodawca nigdy nie będzie w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za nastrój pracownika i nigdy też nie powinno to być jego ambicją. To walka z wiatrakami. Powinien jednak dostarczyć odpowiednie narzędzia i środki, które w rękach jednostek jego zespołu pomogą mu stworzyć najbliższy, przyjazny świat.

Co to tak naprawdę oznacza przekładając na konkretne, bardzo proste przykłady?

Jeśli daną osobę bolą plecy, jest ociężała fizycznie, źle się odżywa i ewidentnie cierpi z tego powodu, to warto pomyśleć o wręczenie benefitu w postaci bonu na zdrowy catering, kilka wizyt u dietetyka czy, w przypadku mniejszych możliwości, karty Multisport. W sposób delikatny, oparty na rozmowie, wręczony na indywidualnym spotkaniu i w formie pytania, a nie narzucania z góry.

Co w przypadku pracowników, którzy bardzo często udają się na zwolnienia chorobowe? Może to być sygnałem wypalenia zawodowego, zbyt dużego obciążenia obowiązkami i trudnością z radzeniem sobie ze stresogennym, szybkim trybem pracy. W tym przypadku ratunkiem może być zmiana sposobu funkcjonowania konkretnego działu, wyciągnięcie pomocnej ręki i praca nad niedobrymi nawykami, warsztaty i szkolenia tematyczne, urlop, a także indywidualne spotkania z coachem, który zająłby się sferą motywacyjną i wskazaniem konkretnych działań, które mogłyby pomóc pokrzywdzonym.

Pracodawca nie czyni cudów. Pracodawca otwiera bramę możliwości, aby pewne sprawy mogły się zadziać!

Julita Drąg, SILVERHAND jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się polskich agencji zatrudnienia o zasięgu międzynarodowym. Dzięki nam tysiące ludzi znalazło zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zapraszamy do kontaktu - http://silverhand.eu/

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »