REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czemu służą wyjazdy integracyjne

Sylwia Szykuła

REKLAMA

Pracodawcy organizują wyjazdy integracyjne, żeby zmotywować personel do efektywniejszej pracy i osiągnąć większe zyski. Takie wyjazdy pobudzają do działania, stanowią odskocznię od codzienności, a także wprowadzają zmiany w firmie.
W zależności od celu, jaki stawia sobie pracodawca, wybiera on rodzaj i czas trwania takiego wyjazdu. Istotą może być rozwiązanie panującego konfliktu między pracownikami lub też zwiększenie mobilizacji do działania, a także nauczenie współpracy lub podniesienie kwalifikacji i umiejętności pracowników. Niekiedy wyjazd może trwać dwa dni, a innym razem cały tydzień. Czasem pracownicy kierowani są do ośrodka w kraju, a czasem pracodawca oferuje egzotyczną podróż. Niekiedy stawia się na relaksującą atmosferę w SPA lub na intensyfikację doznań podczas skoków na bungee.

Wyjazd integracyjny może być wyłącznie odpoczynkiem albo zawierać blok szkoleń z określonej dziedziny. Biura oferujące tzw. Incentive, czyli wyjazdy firmowe związane z motywacją i integracją pracowników, prześcigają się w pomysłach. Obok pakietu szkoleń, kursów, zajęć z psychologiem, pozwalających na omówienie i zrozumienie emocji, wyjazdów do różnych hoteli i ośrodków na morzem, jeziorem czy w górach, można spotkać się z kuligami, wycieczką do jaskini, nurkowaniem, lotami samolotem i na paralotni, wspinaczką, jazdą konną, żeglowaniem, jazdą terenowym samochodem.

Najważniejszy jest cel

Głównym celem wyjazdów integracyjnych jest poprawa wyników i zwiększenie zysków firmy. Jak natomiast będą kształtowały się emocje i jaki będzie wpływ takiego wyjazdu na obowiązki wykonywane przez pracowników?

1. Motywacja do pracy - zadowolony pracownik to wspaniały nabytek dla każdej firmy. Dzięki temu działa on z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując wiedzę, co sprzyja rozwojowi firmy i zwiększaniu jej zysków. Motywacja to także ważny czynnik dla pracownika, dzięki niej czuje, że wykonywane przez niego zajęcia mają sens i przynoszą odpowiednie profity. Pracownik, który wysyłany jest na wyjazd integracyjny, wie, że pracodawca dba o niego i docenia jego pracę (uznanie pracodawcy dla naszych działań powoduje, że wzrasta poczucie wartości i utożsamienie się z firmą).

2. Utrzymanie dobrych specjalistów - rynek pracy podlega zmianom, a wśród pracodawców niektórych branż pojawia się problem ze zdobyciem dobrze wykwalifikowanego personelu. Firmy boją się o swoich specjalistów, bowiem konkurencja często wyciąga ich z organizacji. Pracodawca musi więc tak zadbać o pracownika, aby nie przeszedł do innej firmy. Natomiast pracownik jako specjalista w danej dziedzinie czuje się szanowany, doceniany i potrzebny. Dobre wynagrodzenie, atmosfera i możliwości rozwoju, które wspomagane są przez omawiane wyjazdy integracyjne, zwiększają lojalność wobec firmy, a tym samym zmniejszają się szanse odejścia do konkurencji.

3. Redukcja stresu - to znaczący element wyjazdów integracyjnych. W zależności od przyczyn stresu, może on zostać zredukowany przez relaks, pogłębienie wiedzy, polepszenie stosunków z ludźmi lub też poprzez wysiłek fizyczny.

4. Poprawa kontaktów międzyludzkich - atmosfera, w jakiej pracujemy wpływa na nasze samopoczucie, zachowanie i samą pracę. Wyjazdy integracyjne polepszają nasze kontakty z innymi, pomagają rozwiązywać narosłe podczas pracy konflikty międzyludzkie. Wyjaśnienie problemów, wspólne gry i zabawy aktywizują i integrują grupę. Wyjazdy uczą także współistnienia z innymi poprzez tolerowanie zachowań, a przede wszystkim dążenie do kompromisów. Ten rodzaj relacji może zostać przeniesiony na grunt organizacji, co pozwoli pracować w przyjemniejszej i oczyszczonej z niedomówień atmosferze.

5. Współzawodnictwo - wyjazdy, na których pojawiają się gry zespołowe, pobudzają duch współzawodnictwa. Przeniesienie niektórych zachowań i emocji do miejsca pracy może odnieść podobny sukces - współdziałanie i wygraną, z której zadowoleni są pracownicy i pracodawca.

6. Rozwiązywanie kwestii spornych - to istotna zaleta wyjazdów, bowiem problemy związane z organizacją mogą zostać omówione na neutralnym gruncie. Omówienie wynagrodzenia za pracę czy zasugerowanie potrzeby dokształcenia może okazać się znacznie łatwiejsze właśnie na spływie kajakowym czy podczas pieczenia kiełbasek na ognisku.

7. Wyjazd integracyjny jako nagroda - wielu pracowników postrzega atrakcyjny wyjazd jako nagrodę. Jedna ze znanych światowych firm z branży automotive zmotywowała pracowników do sprzedaży oryginalnych części samochodowych właśnie poprzez perspektywę wspólnego wyjazdu na egzotyczną wyspę.

Negatywne aspekty wyjazdów integracyjnych
Wyjazdy integracyjne mogą jednak niekiedy wywoływać konflikty, zwłaszcza gdy są źle przygotowane. Pracownicy wyjeżdżają, aby dobrze się bawić i polepszyć relacje z kolegami, a wracają skłóceni i zniechęceni. Oto ciemna strona takich podróży:
- nadmierne spoufalanie się i zatarcie granic w hierarchii, na przykład szef nie jest już autorytetem, a kolegą,
- błędne wyobrażenie o firmie - częste wyjazdy rozleniwiają pracowników. Pracownicy traktują firmę jako miejsce spotkań, a nie miejsce pracy,
- ujawnienie własnych uczuć i emocji, przez co później łatwiej nas zranić. Przeciwnik zna nasze czułe punkty,
- plotki - „kto z kim i kiedy”, „ma problemy w domu, skoro tyle pije”, „dziwnie się zachowuje, chyba coś z nim nie tak” - ludzie otrzymują nowe bodźce, które dowolnie interpretują,
- tworzenie się nieformalnych grup, których cele nie muszą być tożsame z celami firmy,
- odrzucenie niepasujących jednostek - na przykład niepijących, mało zabawnych. Wyjazd integracyjny staje się wyjazdem destruktywnym, sprzyjającym podziałom.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA