| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Atmosfera pracy - czy ujawniać emocje?

Atmosfera pracy - czy ujawniać emocje?

W poprzedniej pracy pracowałam kilka lat i przyzwyczaiłam się do bardzo spokojnego, wręcz chłodnego stylu zarządzania szefa, który nigdy nie pokazywał po sobie żadnych emocji. Również pracownicy nie nawiązywali ze sobą bliższych relacji, utrzymując dystans i chłodną rezerwę. Atmosfera pracy mojego obecnego zespołu jest diametralnie różna, zdarza się, że ludzie na siebie pokrzykują, zdarzają się wybuchy złości, silnego zdenerwowania. Jest też sporo śmiechu, żartowania, wspólnych rozmów, niekoniecznie o pracy. Szybko zaaklimatyzowałam się w nowych warunkach, czasami jednak nie wiem, jak się zachować, szczególnie w sytuacjach, gdy silne emocje kolegów dochodzą do głosu.

Pomocne symptomy

Bez wątpienia, pojawienie się silnych emocji może wpływać negatywnie na sposób komunikowania się z innymi ludźmi. Uleganie im utrudnia rozwiązywanie problemów, przysłania sedno sprawy, sprzyja tworzeniu się osobistych animozji, które niszczą dobrą atmosferę pracy. Z drugiej strony, emocje mogą być źródłem cennych informacji, sygnalizować istnienie problemów, które wymagają rozwiązania. Wskazują na to, że sprawy nie idą gładko, że coś „nie gra”. Zignorowanie tych symptomów może przyczynić się do narastania konfliktów i w efekcie wpływa negatywnie na efektywność pracy. Nie jest łatwo wykształcić w sobie wrażliwość na tę „emocjonalną informację”, która płynie w nas i płynie od innych ludzi. Warto jednak zadać sobie ten trud, gdyż sprzyja to znalezieniu klucza do rozbrojenia emocjonalnie naładowanych sytuacji w kontaktach z innymi.

Radząc sobie z własnymi emocjami, możemy mieć trudności z:

  • Kontrolowaniem własnych uczuć i reakcji.
  • Utrzymywaniem spokoju i obiektywizmu w dyskusji.
  • Powstrzymywaniem się od powracania do „starych spraw”, co nie pozwala pójść naprzód.

Skonfrontowani zaś z emocjonalnymi zachowaniami drugiej osoby możemy mieć trudności z:

  • Skutecznym „rozbrajaniem” emocji innych w celu niedopuszczenia do eskalacji problemu.
  • Oferowaniem wsparcia bez jednoczesnego akceptowania i popierania emocjonalnego zachowania.
  • Kontrolowaniem własnych emocji wobec silnych emocji drugiej osoby.

Kontrolowanie własnych reakcji

Prawdopodobnie największym wyzwaniem jest osiągnięcie takiego stanu samoświadomości, który pozwala zarządzać własnymi reakcjami w sytuacjach naładowanych silnymi emocjami. Łatwo jest dać się ponieść emocjom wynikającym z emocjonalnego zachowania innych osób. Tymczasem, o ile rozpoznanie i uznanie własnych uczuć jest istotne, o tyle w trudnych sytuacjach krytycznego znaczenia nabiera umiejętność zachowania spokoju. Jeśli najpierw nie poradzimy sobie z własnymi uczuciami, nie będziemy w stanie załagodzić emocji innych osób. To zaś uniemożliwi skoncentrowanie się na przyczynach reakcji emocjonalnych i w konsekwencji rozwiązanie problemu.

Pierwszym krokiem do samokontroli emocji jest wzięcie za nie odpowiedzialności. Jakże często mówimy „on mnie zdenerwował”, „rozczarowałaś mnie”, „to mnie zirytowało”, „coś mnie do tego popchnęło”, upatrując powodów naszych stanów emocjonalnych w zachowaniach innych osób lub działaniach bliżej nieokreślonych sił. Tymczasem, kiedy przyjrzymy się genezie emocji, okazuje się, że nasze uczucia zależą od tego, w jaki sposób to my sami odnosimy się do cudzych słów i działań oraz do własnych, aktualnych oczekiwań i potrzeb. Jak pisze Marshall B. Rosenberg w książce „Porozumienie bez przemocy”: „To, co robią inni, może wzbudzać nasze uczucia, ale nie jest ich przyczyną”. Uznanie i zrozumienie tego mechanizmu pozwala wziąć odpowiedzialność za własne uczucia, a co za tym idzie, przejąć nad nimi większą kontrolę.

Większej samoświadomości i zachowaniu spokoju wewnętrznego służą również różne techniki relaksacyjne, medytacje, także ćwiczenia fizyczne, które systematycznie wykonywane zdecydowanie poprawiają kondycję i stabilność emocjonalną.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »