| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Informatyzacja HRM > Zintegrować systemy

Zintegrować systemy

Stosowanie systemów wspomagających zarządzanie zasobami ludzkimi jest dla przedsiębiorstw korzystne ekonomicznie. Najczęściej interesują się tymi systemami firmy, w których kadra menedżerska zdaje sobie sprawę z tego, że sukces w biznesie można osiągnąć dzięki kompetentnym pracownikom. Ważne jest, by dopasować system informatyczny do modelu biznesowego. Jest to istotne zwłaszcza w organizacjach, w których know-how odgrywa rolę pierwszorzędną.

Na skalę rozwoju aplikacji wspierających HRM wpływa zmiana kultury biznesowej w Polsce z kierunku nastawionego na maksymalizację zysków na stałe podnoszenie wartości rynkowej, wyrażające się m.in. dbałością o pracowników. Firmy kupujące te systemy mają jasno sprecyzowane wymagania, wybierają dobre i sprawdzone w działaniu produkty, od tych producentów, którzy zapewniają wysoki poziom obsługi i serwisu. Użytkownicy przy wyborze danego systemu informatycznego kierują się potrzebami organizacji, ustalanymi na podstawie analizy ilościowej oraz jakościowej, wewnętrznych oraz zewnętrznych procesów biznesowych, a nie tylko ceną samej licencji.

Według Roberta Czułego, prezesa firmy Soneta, najbardziej poszukiwane są aplikacje zawierające elementy wspomagające budowanie systemów motywacyjnych, ścieżek karier, szkoleń. W przypadku ustanawiania kadry rezerwowej, szczególnie przy tworzeniu grup zadaniowych, ważne jest, aby każdy pracownik miał dublera z zasobów firmy lub z zasobów outsourcingowych. Firmy szukają także aplikacji, które pomagają naliczać wynagrodzenie strategicznym grupom pracowników w zależności od oceny związanej z realizacją zadań.

Pożądaną przez użytkowników funkcjonalnością aplikacji wspomagających HRM jest także wyposażenie tych programów w moduły analityczne.

- Coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na obsługę systemu szkoleń, a także precyzyjną analizę umiejętności pracowników - mówi Tomasz Sokołowski.

- Co ciekawe, również w małych firmach rośnie świadomość potrzeby korzystania z zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Te tendencje będą się utrzymywać w najbliższych latach - dodaje Paweł Przedpełski.

Oprócz standardowej funkcjonalności zapewniającej sprawne zarządzanie kadrami oraz naliczanie wynagrodzeń użytkownicy coraz większą wagę przykładają do narzędzi wspierających tzw. miękki HRM.

- Chodzi o zarządzanie kompetencjami, rozwojem pracowników i rekrutację. Coraz więcej zapytań ofertowych dotyczy również narzędzi łączących funkcje zarządzania kompetencjami z systemami e-learningowymi - twierdzi Przemysław Lech.

Klienci są zainteresowani systemami, które mogą być dostosowane do konkretnego procesu w organizacji, a nie odwrotnie.

- Duże znaczenie dla użytkowników ma elastyczność programów wspierających HRM, ale także możliwość wprowadzenia maksymalnej automatyzacji procesów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Nie bez znaczenia jest też proaktywność systemu, polegająca na komunikowaniu odpowiednim osobom o zaistnieniu danego zdarzenia, np. informacja do wskazanych osób o zatrudnieniu lub zwolnieniu pracownika lub o zbliżającym się terminie badań lekarskich lub wygaśnięcia uprawnień itp. - mówi Tomasz Zubrzycki, główny konsultant ds. sprzedaży rozwiązań HCM w Oracle.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »