| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Wypadek uznany po czasie a rozliczenia z ZUS

Wypadek uznany po czasie a rozliczenia z ZUS

Długoletni pracownik w lutym 2008 r. uległ wypadkowi w pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim do końca marca br. (przez 23 dni lutego oraz 31 dni marca). W tym roku nie chorował, więc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni zwolnienia. Prace komisji powypadkowej trwały do czerwca br., ponieważ dopiero w czerwcu zakończyło się dochodzenie policji w sprawie wypadku. Komisja powypadkowa w czerwcu 2008 r. ustaliła, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Wcześniej wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Wypłacone świadczenia wyrównamy pracownikowi dopiero w lipcu 2008 r. Jak należy postąpić w przypadku, gdy po wypłaceniu świadczeń chorobowych zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy i jak powinniśmy rozliczyć się z ZUS?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika nie zmienia się i nie ma obowiązku obliczania jej na nowo tylko dlatego, że nastąpiła zmiana rodzaju ubezpieczenia, z którego należało wypłacić zasiłek chorobowy, tj. ubezpieczenia chorobowego na wypadkowe.

PRZYKŁAD

Pracownik miał wypadek przy pracy 7 lutego 2008 r. Na zwolnieniu lekarskim przebywał od 7 do 29 lutego 2008 r. Za 7 lutego 2008 r. pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę, a nie wynagrodzenie chorobowe. Pracownik jest zatrudniony od 1 lutego 2008 r. i ma prawo do stałego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Obliczenie kwoty zasiłku przedstawia się następująco:

wynagrodzenie miesięczne ogółem pomniejszamy o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika, tj. łącznie 13,71%:

2000 zł - [(2000 zł × 9,76%) + (2000 zł × 1,5%) + (2000 zł × 2,45%)] = 2000 zł - 195,20 zł - 30 zł - 49 zł = 1725,80 zł,

podstawa wymiaru zasiłku za jeden dzień choroby (dniówka chorobowa):

1725,80 zł : 30 dni = 57,53 zł,

kwota zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy - 100% podstawy wymiaru wynosi 57,53 zł.

Za 23 dni zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w kwocie 1323,19 zł brutto.

Podstawę wymiaru zasiłku wypadkowego należy ustalić na nowo, jeżeli z wewnętrznych przepisów obowiązujących w zakładzie pracy wynika, że do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego są przyjmowane inne składniki wynagrodzenia niż te, które stanowią podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

2. Składki od świadczeń chorobowych

Od wynagrodzenia za czas choroby nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne, ale stanowi ono podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od zasiłku chorobowego nie nalicza się zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne.

Po złożeniu korekt dokumentów rozliczeniowych za luty i marzec br. na koncie Państwa firmy w ZUS powstanie zatem nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

3. Dokumenty rozliczeniowe

Wypłacając pracownikowi wyrównanie do 100% zasiłku wypadkowego w lipcu br., należy wykazać kwotę dopłaty z tego tytułu w raporcie ZUS RSA za lipiec br. Po wyrównaniu pracownikowi zasiłku chorobowego kwotę wyrównania należy rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne do wpłacenia na ZUS za lipiec 2008 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »