| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy

Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy musi być spowodowany przyczyną zewnętrzną. Jest nią każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, mogący wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego wewnętrznym schorzeniem samoistnym.

Przez pojęcie uraz rozumie się uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka, które nastąpiło w wyniku zadziałania czynnika zewnętrznego. Może wystąpić w różnym nasileniu i rozległości. Uraz może być natychmiastowym następstwem wypadku albo może nastąpić w późniejszym terminie.

Związek wypadku z pracą może mieć charakter przyczynowy, czasowy lub miejscowy. W sytuacji gdy zdarzenie zaistniało w miejscu pracy czy też w czasie wykonywania obowiązków pracowniczych, można przyjąć, że spełniona jest przesłanka związku wypadku z pracą, chyba że zostaną ujawnione okoliczności wyłączające taki związek.

Przeanalizujmy powyższe na podstawie następującego stanu faktycznego. Na terenie zakładu pracy znajduje się agencja banku. Pracownica opuściła swoje stanowisko pracy i udała się do agencji celem dokonania prywatnego przelewu. Przed wejściem do pokoju, w którym mieści się agencja, potknęła się o zagiętą wykładzinę, przewróciła i doznała urazu głowy. Wprawdzie zdarzenie było nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, spowodowało uraz, ale nie można uznać, że miał miejsce wypadek przy pracy - nieszczęśliwe zdarzenie nie miało bowiem związku z pracą, mimo że wystąpiło na terenie zakładu pracy.

PRZYKŁAD

Długotrwałe działanie czynników szkodliwych dla zdrowia

Barbara T., zatrudniona od dwóch lat, jest w czasie wykonywania pracy narażona na oddziaływanie szkodliwych warunków pracy (toksyczne opary farb i rozpuszczalników oraz przeciągi). 4 kwietnia 2008 r., wykonując swoje codzienne obowiązki związane z pracą, doznała podrażnienia nerwów twarzowych. Kilka tygodni wcześniej miała zawroty głowy, a na dwa dni przed porażeniem również ostre bóle głowy. Zdarzenie to nie nosi znamion wypadku przy pracy, mimo że nastąpiło przy wykonywaniu zwykłych czynności związanych z wykonywaną pracą. Wystąpiło ono bowiem wskutek powolnego, długotrwałego i skumulowanego oddziaływania szkodliwych warunków zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Przyczyna wypadku musi być zewnętrzna

Mariusz C. jest kierowcą zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. 30 kwietnia 2008 r., podczas odwożenia prezesa spółki na ważne spotkanie, doszło do zderzenia z drugim samochodem w wyniku nadmiernej prędkości i śliskiej nawierzchni jezdni. Mariusz C. doznał poważnych obrażeń kręgosłupa. Zdarzenie to nosi znamiona wypadku przy pracy. Przyczyną zewnętrzną wypadku była śliska nawierzchnia, a fakt, że doszło do niego na skutek nadmiernej prędkości i nieostrożności pracownika, nie zmienia charakteru samego zdarzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK