REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku

Agnieszka Fryc
Protokół powypadkowy. /Fot. Fotolia
Protokół powypadkowy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, zwany jest inaczej protokołem powypadkowym. Jest to dokument sporządzany przez zespół powypadkowy, powołany przez pracodawcę w celu ustalenia okoliczności oraz czynników sprawczych wypadku. Umożliwia on uzyskanie świadczeń ubezpieczeniowych z tytułu wypadku przy pracy.

Wypadek przy pracy

Ustawy określają szereg obowiązków pracodawcy, jakie zostały na niego nałożone w związku z wypadkiem przy pracy pracownika, z którym zawarł umowę o pracę. Za sam wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które to miało miejsce w związku z pracą:

Autopromocja
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, która wskazuje na zdarzenia, które mogą zostać uznane za wypadek przy pracy, wskazuje również na wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnień do świadczeń ubezpieczeniowych. Ma to miejsce w sytuacji, w której pracownik ulegnie wypadkowi:

  • w czasie podróży służbowej do miejsca delegowania lub np. między miejscem oddelegowania a miejscem zakwaterowania albo w miejscu zakwaterowania, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,
  • podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
  • przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Pracodawca ma oczywiście obowiązek podejmowania działań, które mają na celu wyeliminowanie i ograniczanie zagrożenia pracowników. W przypadku zaś wystąpienia wypadku przy pracy, ma on obowiązek nie tylko udzielenia pomocy, ale i ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. W tym celu powołuje on zespół powypadkowy.

Zespół powypadkowy

W skład zespołu powypadkowego wchodzi pracownik bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy. Zadaniem zespołu powypadkowego jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku. W przypadku, w którym na podstawie przepisów kodeksu pracy, pracodawca nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy, w skład zespołu powypadkowego, zamiast pracownika bhp wchodzi pracodawca lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu pracodawca powierzył wykonywanie zadań z zakresu bhp, albo specjalista spoza zakładu pracy. Jeśli zaś u pracodawcy nie działa społeczna inspekcja pracy, funkcję inspektora w zespole powypadkowym pełni przedstawiciel pracowników, który posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bhp. Jeśli z powodu zatrudniania małej liczby osób, pracodawca nie jest w stanie stworzyć zespołu dwuosobowego, w jego skład wchodzi pracodawca i specjalista spoza zakładu pracy.
Do zadań zespołu powypadkowego należy przede wszystkim dokonanie oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych i urządzeń ochronnych oraz zbadanie warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogłyby mieć wpływ na powstanie wypadku. Zespół powypadkowy sporządza również szkic lub wykonuje fotografię miejsca wypadku, jeśli jest to konieczne, wysłuchuje wyjaśnień poszkodowanego, jeśli pozwala na to stan jego zdrowia, zbiera informacje o wypadku od jego świadków, zasięga opinii lekarza, a w razie potrzeby opinii innych specjalistów, dokonuje kwalifikacji prawnej wypadku oraz określa środki profilaktyczne oraz wnioski, w szczególności wynikające z oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, na którym wystąpił wypadek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Protokół powypadkowy

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, zespół powypadkowy sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zwany protokołem powypadkowym. Zespół powypadkowy ma obowiązek sporządzić protokół nie później niż w terminie 14 dni, licząc od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Przekroczenie wskazanego terminu jest możliwe wyłącznie w przypadku uzasadnionych przeszkód lub trudności wskazanych w protokole. Protokół ten, zespół powypadkowy doręcza niezwłocznie pracodawcy, w celu jego zatwierdzenia. Jeśli doszłoby do znaczących rozbieżności pomiędzy zdaniami członków zespołu, o treści protokołu decyduje pracodawca. Przed przedłożeniem protokołu do zatwierdzenia pracodawcy, zespół powypadkowy przedstawia protokół poszkodowanemu, a w przypadku wypadku śmiertelnego członkom rodziny zmarłego pracownika, ten zaś ma prawo zgłaszania uwag i zastrzeżeń do jego treści. Pracodawca ma obowiązek zatwierdzenia protokołu w przeciągu 5 dni, od dnia jego sporządzenia. Jeśli do treści protokołu zostały zgłoszone zastrzeżenia, pracodawca zwraca protokół powypadkowy do wyjaśnienia, zespół powypadkowy zaś sporządza nowy protokół, załączając do niego uprzedni, niezatwierdzony przez pracodawcę.

Polecamy także: Przerwa w pracy a wypadek przy pracy - orzecznictwo Sądu Najwyższego

Po zatwierdzeniu protokołu, pracodawca doręcza go niezwłocznie poszkodowanemu, a w przypadku jego śmierci – członkom rodziny. Protokół, który dotyczy wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych doręcza się właściwemu inspektorowi pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA