| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Z końcem stycznia 2008 r. mija termin na złożenie informacji ZUS IWA za 2007 r., w której pracodawcy powinni wykazać informacje pozwalające na ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. W tekście udzielamy instrukcji, jak wypełnić ZUS IWA.

Przekształcenie spółki prawa handlowego w inną spółkę prawa handlowego nie powoduje powstania nowego płatnika składek, który byłby zobowiązany zgłosić się w ZUS na formularzu ZUS ZPA. Dotychczasowa spółka nie zostanie rozwiązana. Nadal jest to ten sam podmiot, jednak od dnia przekształcenia działający w zmienionej formie organizacyjno-prawnej.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, przekształconej spółce przysługują z mocy prawa wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, a spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem. Nie ma w tym przypadku sukcesji praw i obowiązków, ponieważ są to prawa i obowiązki tego samego podmiotu.

Dlatego spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek przekazać informację ZUS IWA za rok 2007 r., jeśli do ubezpieczenia wypadkowego zgłaszała w ubiegłym roku co najmniej 10 osób.

(?) Nasza księgowa jest chora. Czy w przypadku, gdybyśmy nie zdążyli przekazać informacji ZUS IWA do końca stycznia 2008 r., możemy zostać za to ukarani?

Ustawa nie reguluje wprost żadnych konsekwencji dla płatników, którzy spóźnią się z przekazaniem informacji ZUS IWA. Negatywne konsekwencje takiego opóźnienia mogą jednak ponieść płatnicy, którzy przekazali informację ZUS IWA za 2 poprzednie lata, dla których ZUS będzie ustalał stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującą w nowym roku składkowym, który rozpocznie się 1 kwietnia 2008 r.

Jeśli ze względu na opóźnienie w przekazaniu ZUS IWA za 2007 r. ZUS nie wyliczy płatnikowi stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej go w nowym roku składkowym, a stopa procentowa składki ustalona samodzielnie przez płatnika okaże się niższa od tej, jaka powinna zostać ustalona przez ZUS na podstawie danych z informacji ZUS IWA z 3 ostatnich lat, to ZUS ustali mu stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości podwyższonej o 50% na cały rok składkowy (od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r.).

(?) Czy w związku z udostępnieniem przez ZUS nowej wersji programu Płatnik z nowym wzorem formularza informacji ZUS IWA będę zobowiązana przekazać korektę ZUS IWA, jeżeli informację przesłaliśmy w starej wersji?

Zastosowanie starej wersji programu Płatnik nieuwzględniającej zmian w formularzu ZUS IWA nie będzie powodowało konieczności ponownego składania dokumentu ZUS IWA. To samo dotyczy płatników uprawnionych do składania dokumentów ubezpieczeniowych w formie papierowej. Mogą oni nadal korzystać z formularzy w wersji dotychczasowej aż do wyczerpania ich zapasów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »