| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Z końcem stycznia 2008 r. mija termin na złożenie informacji ZUS IWA za 2007 r., w której pracodawcy powinni wykazać informacje pozwalające na ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. W tekście udzielamy instrukcji, jak wypełnić ZUS IWA.

(?) Zarejestrowaliśmy w ZUS spółkę jawną jako płatnika składek w lutym 2007 r. Od tamtej pory spółka zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego 8 pracowników oraz 3 wspólników jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Czy spółka jest zobowiązana do złożenia formularza ZUS IWA za 2007 r.?

Spółka nie była płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe przez cały 2007 r., dlatego nie powinna składać za ten rok informacji ZUS IWA.

Obowiązek sporządzenia informacji ZUS IWA mają płatnicy składek, którzy spełnili łącznie 3 warunki:

• mają wpis do rejestru REGON,

• zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych (średnia miesięczna z ubiegłego roku) oraz

• mają status płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie przez cały rok, za który ta informacja jest składana i co najmniej jednego dnia stycznia następnego roku.

Nawet jeżeli Państwa spółka spełnia pierwsze dwa warunki, to nie spełnia trzeciego - nie była płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie przez cały 2007 r. Nieprzerwane bycie płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe oznacza, że w każdym miesiącu 2007 r. płatnik musiał zgłaszać do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej jedną osobę. Jeżeli firma nie zgłaszała nikogo do ubezpieczenia wypadkowego chociaż w jednym miesiącu 2007 r., nie powinna składać informacji ZUS IWA za ten rok.

Spółka jawna została zgłoszona w ZUS jako płatnik składek w lutym 2007 r., czyli przynajmniej w jednym miesiącu 2007 r. (styczniu) nie była płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. Dlatego nie powinna składać ZUS IWA za 2007 r.

(?) W 2007 r. mieliśmy kilka sytuacji, gdy w jednym miesiącu z tą samą osobą zawieraliśmy umowę o pracę po rozwiązaniu umowy zlecenia, albo odwrotnie. W związku z tym takie osoby podlegały ubezpieczeniu chorobowemu w jednym miesiącu z dwóch tytułów - jako zleceniobiorcy i jako pracownicy. Czy takie osoby należy uwzględniać w liczbie ubezpieczonych podwójnie, czy tylko raz?

W liczbie ubezpieczonych w jednym miesiącu każdą z tych osób należy uwzględnić tylko jeden raz.

Ustalając liczbę ubezpieczonych w poszczególnych miesiącach, uwzględnia się wszystkich ubezpieczonych, którzy przynajmniej przez jeden dzień danego miesiąca podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu - ale każdą tylko jeden raz, bez względu na to, ile razy była zgłaszana do ubezpieczeń i z jakiego tytułu.

(?) Czy każdą zatrudnioną osobę, która uległa wypadkowi przy pracy w 2007 r., należy uwzględniać w informacji ZUS IWA za ubiegły rok?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »