| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Według jakiego programu szkolenia należy przeprowadzić szkolenie okresowe dla lekarza?

Według jakiego programu szkolenia należy przeprowadzić szkolenie okresowe dla lekarza?

Kierownik rejonowej przychodni zdrowia zamierza zorganizować dla swoich pracowników szkolenie okresowe z zakresu bhp. Zaplanował przeprowadzenie szkolenia dla internistów wykonujących pracę w rejonowej przychodni zdrowia w okresie 6 lat od poprzedniego szkolenia. Poprzednie szkolenie odbyło się na bazie programu dla pracowników administracyjno-biurowych. Czy lekarze powinni odbywać szkolenia okresowe raz na 5 czy 6 lat i jaki powinien być program takiego szkolenia?

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, natomiast na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku.

Pracodawca ustala, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.

Pracodawca może ustalić krótszy niż 5-letni okres przeprowadzania szkolenia okresowego dla lekarzy, jeżeli tego wymaga charakter wykonywanej pracy i związanych z nią zagrożeń. Takie ustalenie powinno być określone na piśmie, tj. w przepisach wewnątrzzakładowych, obwieszczeniu lub zarządzeniu.

Szkolenie należy przeprowadzać zgodnie z odpowiednio dostosowanym, szczegółowym programem szkolenia opracowanym na podstawie ramowego programu szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, określonego w załączniku do rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca bądź jednostka organizacyjna uprawniona do prowadzenia szkoleń, w porozumieniu z pracodawcą, musi przygotować szczegółowe programy szkoleń na podstawie programów ramowych.

Organizując szkolenie dla tej grupy pracowniczej, w programie szkolenia należy uwzględnić wszystkie czynniki środowiska pracy występujące w trakcie wykonywania pracy.

Powierzając zorganizowanie szkolenia okresowego firmie zewnętrznej, pracodawca musi zapoznać tę firmę dokładnie ze wszystkimi zagrożeniami pracowników.

WSKAZÓWKA!

W treści programu szkolenia należy wskazać szczegółową tematykę, formy realizacji szkolenia oraz czas trwania szkolenia. Programy powinny być dostosowane do rodzajów prac i warunków środowiska pracy. Należy w nich uwzględnić czynniki szkodliwe dla zdrowia występujące w środowisku pracy i ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą.

Ponadto w trakcie opracowania programów szkolenia należy uwzględnić specjalizacje lekarzy, gdyż każda ze specjalizacji wyróżnia się innymi rodzajami zagrożeń występującymi w trakcie wykonywania pracy.

Należy również pamiętać, że szkolenia lekarzy mogą różnić się od siebie w zależności od specjalizacji lekarza. W programie szkolenia należy umieścić także zagadnienia dotyczące zapobiegania wypadkom przy pracy.

Szkolenie okresowe kończy się egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia. Kopię zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego należy dołączyć do akt osobowych pracowników.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK