REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po zmianie przepisów Sanepid może karać za palenie papierosów

Anna Bejka

REKLAMA

Od 14 lipca 2010 r. funkcjonariusze Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają prawo karać pracowników, którzy palą wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazem, oraz pracodawców, którzy dopuszczają na podległym im terenie do palenia tych wyrobów wbrew zakazowi. Zmieniono też kompetencję Sanepidu w zakresie karania za naruszenie przepisów ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Prezes RM zmienił rozporządzenie w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Zmiany dotyczą głównie § 2 tego rozporządzenia, który wskazuje, za jakie wykroczenia funkcjonariusze organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają uprawnienia do nakładania mandatów.

Autopromocja

Mandaty za palenie papierosów

Nową kompetencją funkcjonariuszy organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest nadanie im uprawnienia do karania mandatem karnym na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej ustawa o ochronie zdrowia). Chodzi o osoby palące wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami oraz osoby dopuszczające na podległym im terenie do palenia tych wyrobów. Zakres zakazu palenia reguluje art. 5 ustawy o ochronie zdrowia. Przepis ten zabrania palenia wyrobów tytoniowych poza wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi pomieszczeniami:

  • w zakładach opieki zdrowotnej,
  • w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,
  • w zakładach pracy oraz innych obiektach użyteczności publicznej, a w małych, jednoizbowych lokalach gastronomicznych – poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami.

Oznacza to, że funkcjonariusze Sanepidu będą mogli ukarać mandatem np. pracowników, którzy palą papierosy na terenie zakładu w miejscach niedozwolonych.


WAŻNE!

Sanepid może ukarać mandatem pracowników za palenie tytoniu w miejscach niedozwolonych na terenie zakładu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mandatem będzie można również ukarać pracodawców, którzy dopuszczają do palenia tytoniu w miejscach niedozwolonych na terenie zakładu pracy, którym zarządzają. Wysokość mandatu za te naruszenia przepisów wynosi do 500 zł.

Zmiana kompetencji Sanepidu od 15 listopada 2010 r.

Od 15 listopada 2010 r. nastąpi kolejna zmiana możliwości karania przez Sanepid mandatami w związku z paleniem papierosów w miejscach niedozwolonych. Tego dnia wejdzie w życie zmiana ustawy o ochronie zdrowia. W wyniku tej nowelizacji zostaną rozszerzone ograniczenia w paleniu papierosów. Ta nowelizacja wprowadza przepisy zabraniające palenia wyrobów tytoniowych m.in.:

  1. na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
  2. na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
  3. na terenie uczelni,
  4. w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
  5. w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
  6. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Prawdopodobnie w związku z wejściem w życie od 15 listopada 2010 r. nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia rozporządzenie w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego znowu zostanie zmienione. Bez tej zmiany inspektorzy Sanepidu stracą prawo do karania mandatami osób palących papierosy wbrew zakazowi. Od 15 listopada 2010 r. podstawą do ukarania osób palących wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami będzie art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który nie jest wymieniony jako podstawa prawna do wymierzenia mandatu przez inspektora Sanepidu.


Mandaty za źle oznaczone detergenty

Sanepid uzyskał kompetencje do wymierzenia mandatu w przypadku naruszenia art. 34e ustawy o substancjach i preparatach chemicznych. Przepis ten dotyczy producenta, w rozumieniu art. 2 pkt 10 rozporządzenia nr 648/2004 (chodzi o osobę fizyczną lub prawną odpowiedzialną za wprowadzenie do obrotu detergentu bądź środka powierzchniowo czynnego do detergentów), który:

  • wbrew przepisom art. 11 ust. 2–6 rozporządzenia nr 648/2004 wprowadza do obrotu detergent bez wymaganego oznakowania albo niewłaściwie oznakowany, w szczególności nie umieszcza wymaganych informacji na opakowaniach detergentów lub w dokumentacji towarzyszącej detergentom transportowanym luzem,
  • wbrew przepisowi art. 9 rozporządzenia nr 648/2004 nie udostępnia na żądanie Inspektora do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych albo personelu medycznego wymaganych informacji,
  • wbrew przepisowi załącznika VII D do rozporządzenia nr 648/2004 nie udostępnia wymaganych informacji na stronie internetowej.

Mandaty za złamanie przepisów chroniących przed chorobami zakaźnymi

Sanepid ma obecnie kompetencje do karania mandatami naruszeń art. 50–53 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dotyczy to m.in.:

  • nieprzestrzegania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi,
  • niedotrzymywania wymagań higieniczno-sanitarnych,
  • niepodejmowania działań przeciw szerzeniu się zakażeń szpitalnych,
  • przeprowadzania szczepień ochronnych bez uprawnień.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. Nr 114, poz. 766),
  • art. 96 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

    Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

    REKLAMA

    Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

    Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

    Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

    Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

    REKLAMA