| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Ochrona przeciwpożarowa cz. III

Ochrona przeciwpożarowa cz. III

Obowiązek wyposażania budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, z równoczesnym obowiązkiem zapewnienia ich konserwacji oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy w firmie.

Do grupy A przyporządkowano materiały palne stałe, takie jak papier, drewno czy tkaniny, do grupy B materiały palne płynne lub topiące się pod wpływem temperatury np. benzyna, rozpuszczalniki, smoła, parafina itp., a grupę C stanowią gazy palne. Niedawno wprowadzono jeszcze jedną grupę pożarów oznaczaną literą F, obejmującą pożary tłuszczy i olejów spożywczych w urządzeniach kuchennych. Określenie przeznaczenia do jakich grup pożarów gaśnica jest dostosowana, opisane jest na jej etykiecie w postaci wymienionych wcześniej dużych liter alfabetu oraz czytelnych, łatwych do zrozumienia piktogramów.

Oczywiście większość gaśnic ma zastosowanie uniwersalne, na przykład BC lub ABC. Na etykiecie gaśnicy znajduje się też informacja o tym, czy sprzętu można używać do gaszenia urządzeń będących pod napięciem elektrycznym, oraz krótka instrukcja obsługi.

Zasady

Przy rozmieszczaniu gaśnic w budynku należy stosować następujące zasady:

-          gaśnice powinny być rozmieszczane w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, np. przy wejściach do budynków, na korytarzach, klatkach schodowych, przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz itp.,

-          należy je rozmieszczać w miejscach nie narażających ich na uszkodzenie mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła takich jak piece, grzejniki czy miejsca silnie nasłonecznione,

-          o ile pozwalają na to warunki techniczne, to w obiektach wielokondygnacyjnych gaśnice należy umieszczać w tych samych miejscach na każdej kondygnacji.

Miejsce lokalizacji gaśnicy powinno być oznakowane piktogramem zgodnym z obowiązującą Polską Normą PN-92-N-011256/01a do samego sprzętu powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.

Instalacja wodociągowa przeciwpożarowa, czyli hydranty wewnętrzne.

W niektórych budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach o charakterze przemysłowym, niezależnie od gaśnic, należy zainstalować wewnętrzne hydranty przeciwpożarowe. Parametry techniczne tych urządzeń, oraz szczegółowy wykaz obiektów w których wymagana jest instalacja hydrantowa, określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 80 poz. 563).

Rozróżnia się trzy rodzaje tych urządzeń:

1.      hydrant wewnętrzny z wężem półsztywnym o średnicy 25 mm zwany „Hydrantem 25”

2.      hydrant wewnętrzny z wężem płasko składanym o średnicy 52 mm zwany „Hydrantem 52”

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »