REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek przy pracy bez świadczenia

Pracownik, który z własnej winy spowodował wypadek przy pracy, nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Pracownik, który z własnej winy spowodował wypadek przy pracy, nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który uległ wypadkowi ma prawo do wielu świadczeń powypadkowych. Nie zawsze, jednak pracownik może liczyć na takie świadczenie. Pracownik, który swoim działaniem przyczynił się do wypadku nie może liczyć na pieniądze ze świadczeń. Sprawdź, kto jeszcze nie skorzysta ze świadczeń.

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć, a które nastąpiło w związku z wykonywaniem pracy.

Autopromocja

Ulegający wypadkowi przy pracy, może liczyć na następujące świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego:

  • zasiłek chorobowy,
  • zasiłek wyrównawczy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta szkoleniowa,
  • renta rodzinna,
  • dodatek do renty rodzinnej,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych praz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.

Zobacz: Odszkodowanie od pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy

Kto nie otrzyma świadczenia?

Pracownik, który z własnej winy spowodował wypadek przy pracy, nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. W przypadku, kiedy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udokumentowane naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony zdrowia i życia, które zostało spowodowane umyślnie, pracownik nie otrzyma wynagrodzenia.

Na świadczenie nie może także liczyć pracownik, który zachował się rażąco niedbale. Rażące niedbalstwo to takie zachowanie, kiedy pracownik:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przewiduje skutki swojego zachowania, ale myśli, że ich uniknie,
  • nie przewiduje skutków swojego zachowania, a może i powinien je przewidzieć.

Prawa do świadczeń powypadkowych nie nabędzie także pracownik, który w czasie wypadku był nietrzeźwy, co przyczyniło się do wypadku. To samo dotyczy sytuacji, kiedy pracownik w chwili wypadku był pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Pracownik, który uległ wypadkowi w pracy nie otrzyma świadczenia, jeśli zachodzi podejrzenie, iż znajduje się on pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających i odmówi poddania się stosownym badaniom.

Na świadczenie nie może także liczyć pracownik, który swoim zachowaniem uniemożliwia przeprowadzenie badań na ustalenie zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie.

Zobacz serwis: Badania lekarskie

Jak wynagrodzenie, to nie świadczenie?

Pracownik, który na mocy przepisów szczególnych zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, nie otrzymuje zasiłku chorobowego, ani świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenia te nie przysługują, jeśli za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownik zachowuje prawo do:

  • wynagrodzenia,
  • uposażenia,
  • stypendium,
  • innych świadczeń pieniężnych.

Oprócz pracowników, do takiej szczególnej grupy zaliczymy:

  • osoby pobierające stypendium w okresie odbywania stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia na podstawie skierowania wydanego przez urząd pracy,
  • osoby pobierające stypendia sportowe,
  • słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej pobierających stypendia,
  • posłów i senatorów pobierających uposażenie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA