REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okulary od pracodawcy

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Czy pracownik może oczekiwać zwrotu kosztów za okulary?
Czy pracownik może oczekiwać zwrotu kosztów za okulary?

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników stale pracujących przed komputerem. W związku z tym musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista.  

Monitory ekranowe, najczęściej monitory komputerów niszczą wzrok pracowników. Pomimo coraz to nowszych rozwiązań technicznych, nawet najbezpieczniejsze monitory mają zgubny wpływ na oczy.

Autopromocja

Pracodawca jest zobowiązany do takiego organizowania pracy z monitorami ekranowymi, aby spełniały wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok lub zrefundować koszt zakupu okularów. Obowiązek taki powstaje, jeśli z badań okulistycznych wynika, że pracownika ma je stosować podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty okularów pracownikom. Pod pojęciem pracownika kryją się także praktykanci i stażyści, którzy używają w czasie pracy monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Zobacz: Czym jest książka kontroli sanitarnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca musi zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze łączenie takiej pracy z innymi rodzajami pracy. Inne prace powinny nie obciążać wzroku. Pracownika ma prawo do 5 minutowej przerwy, po przepracowaniu godziny przy komputerze. Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy pracownika.

Okulary korygujące wzrok

Pracodawca ma prawny obowiązek zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jeśli w wyniku przeprowadzonego badania profilaktycznego lekarz stwierdzi, że w czasie pracy pracownik musi korzystać z okularów korygujących, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia ich pracownikowi.

Okulary, które pracodawca ma zapewnić pracownikowi, nie mogą być jakiekolwiek. Przede wszystkim muszą to być okulary, których konieczność używania została stwierdzona przez lekarza w czasie badań profilaktycznych.

Przepisy nie wskazują kwoty, do jakiej pracodawca powinien ponosić koszty zakupu okularów. W związku z tym wydaje się, że pracodawca powinien ponosić koszty okularów w całości.

Okulary składają się ze szkieł i oprawek. W związku z tym rodzi się pytanie. Czy pracodawca musi pokryć koszty zarówno szkieł i oprawek, czy tylko szkieł.

Zobacz serwis: Wypadki w pracy

Nie ma wątpliwości co do zwrotu przez pracodawcę kosztu szkieł. Wątpliwości pojawiają się w przypadku oprawek. Niekiedy ceny oprawek są bardzo wysokie. Przyjmuje się, że pracodawca powinien porównać minimalną i maksymalną cenę oprawek. Umożliwi mu to wskazanie średniej ceny oprawek, do której pracodawca będzie miał obowiązek pokryć koszty zakupu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA