REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego latem biura pracują gorzej?

 TRILUX Polska Sp. z o. o.
ekspert z zakresu BHP
Dlaczego latem biura pracują gorzej?/Fot. Fotolia
Dlaczego latem biura pracują gorzej?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lato to dla wielu firm okres odpoczynku i urlopów. Taki stan rzeczy ma swoje uzasadnienie w badaniach. Wynika z nich, że pracownicy są w tym okresie dużo mniej wydajni. Jakie czynniki są za to odpowiedzialne? Co zrobić, by niwelować ich wpływ?

Jak donosi Captivate Network, firma zarządzająca nieruchomościami w Stanach Zjednoczonych, efektywność pracy spada latem jest o 20%. Jednocześnie liczba nieobecności rośnie o 19%, a czas realizacji projektów wydłuża się o 13%. 45% zatrudnionych wspomina także, że w miesiącach wakacyjnych trudniej im o pełną koncentrację. Z czego wynika taki stan rzeczy? Jak zapobiegać jego wystąpieniu?

Autopromocja

Urlop a wydajność

Przepisy prawa pracy i eksperci z zakresu zarządzania kadrami są zgodni co do kluczowej roli urlopu dla długofalowej efektywności pracownika. Kwestią sporną pozostaje jednak, jaki wpływ ma dłuższa przerwa w pracy na funkcjonowanie bezpośrednio po powrocie. Istnieją badania według których pozytywny wpływ wakacji na wydajność nie jest widoczny od razu. Fakt, że w części przypadków poprawa jakości pracy jest zauważalna dopiero po trzech tygodniach, tłumaczy się koniecznością złapania na nowo „zadaniowego rytmu”.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Z drugiej strony, w artykule opublikowanym w Harvard Business Review dowodzono, że po urlopie pracownik jest w stanie rozwiązywać problemy, które przed wakacjami zdawały się przeszkodami nie do pokonania. Każda godzina przerwy miałaby w związku z tym przekładać się na niebagatelny wzrost wydajności. Przyczyna różnic w postrzeganiu krótkoterminowych skutków urlopu może tkwić w podejściu do metodologii badań. Przykładowo, ze względu na duże nasilenie nieobecności, analizując w sezonie urlopowym wyniki całej firmy, można przeoczyć pozytywny wpływ wakacyjnego wypoczynku na pojedynczych pracowników. Bez względu na to, jaką zależność pourlopowego wzrostu wydajności uznamy za prawdziwą, istnieją nasilające się latem czynniki, mogące utrudniać optymalne funkcjonowanie.

Słońce – kiedy pomaga, kiedy szkodzi?

Od końca maja do końca lipca na naszej szerokości geograficznej dzień trwa ponad 16 godzin. Zwiększa się również średnia liczba bezchmurnych dni. Wpływa to korzystnie na nasłonecznienie, które z kolei ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania intelektualnego. - Jak wykazują badania, występuje pozytywna zależność pomiędzy natężeniem światła uzyskanym od oświetlenia dziennego, a rezultatami w testach mierzących sprawność umysłową, koncentrację uwagi i pamięć krótkoterminową  – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia w firmie TRILUX Polska. – Wyniki zwiększają się najszybciej przy wzroście natężenia światła od 0 do 200 lx. Dynamika ta osłabia się przy iluminacji od 200 do 700 lx, ale poprawa wciąż jest zauważalna. Warto więc zorganizować biuro tak, by – szczególnie latem, gdy promienie słoneczne docierają do nas w dużej ilości – maksymalizować to pozytywne oddziaływanie na pracowników – tłumaczy ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silne promienie słoneczne mogą jednak również powodować tak zwany efekt nieprzyjemnego olśnienia. Mamy z nim do czynienia, gdy w polu widzenia występuje duże zróżnicowanie natężeń światła i pracownik jest „oślepiany” odbłyskami. Według raportu Kalifornijskiej Komisji Energetycznej, zjawisko skutkuje spadkiem wydajności pracy nawet o 15-21%. Efekt najsilniej odbija się na poziomie wykonywania zadań wizualnych oraz tych wymagających dobrej koncentracji. Jak przeciwdziałać jego występowaniu? – W przypadku oświetlenia elektrycznego stosuje się systemy emitujące światło pośrednie, pozwalające zmniejszać różnice natężeń w polu widzenia pracownika. Dla ograniczenia nieprzyjemnych olśnień, powodowanych światłem naturalnym, kluczowe jest właściwe ustawienie biurek względem okna – mówi Krzysztof Rajecki. - Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest układ prostopadły, dzięki któremu unikniemy odbijania się promieni słonecznych w ekranie komputera. Jeśli mebel jest ustawiony frontem lub tyłem do okna, dobrym rozwiązaniem będzie montaż zasłon lub rolet, aby wyeliminować bądź ograniczyć nadmierną jaskrawość obszarów i powierzchni – radzi projektant oświetlenia TRILUX Polska.

Zobacz serwis: Choroby zawodowe

W upale pracujemy gorzej

W badaniach naukowych wiele wspomina się także o uzależnieniu wydajności pracowników biurowych od temperatury. Według fińskich badaczy, 35-stopniowe upały mogą zmniejszać efektywność wykonywania zadań nawet o 20%. Intelektualnemu funkcjonowaniu najbardziej sprzyja temperatura między 21° a 24°C. Najprostszym, choć stosunkowo kosztownym sposobem na jej zachowanie jest klimatyzowanie pomieszczeń roboczych. Jeśli z jakichś względów nie można skorzystać z tego rozwiązania, w najgorętsze dni warto rozważyć zmianę organizacji pracy – na przykład poprzez wprowadzenie około południa sjesty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA