REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonuje się oceny ryzyka zawodowego?

Ewa Ryś
Dokonanie pełnej i fachowej oceny ryzyka oraz określenie sposobów jego redukcji nie jest łatwe.
Dokonanie pełnej i fachowej oceny ryzyka oraz określenie sposobów jego redukcji nie jest łatwe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik przystępując do wykonywania pracy powinien wiedzieć, jakie potencjalne zagrożenia wiążą się z nią. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi informacji na ten temat.

Pracodawca ma ponadto obowiązek oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego. Jest zobowiązany do podejmowania działań profilaktycznych, w celu zwalczania ryzyka.

Autopromocja

Ryzyko zawodowe

Ryzyko zawodowe jest to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą. Zdarzeń powodujących wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych. Niekorzystne skutki może spowodować występowanie zagrożeń zawodowych w środowisku pracy lub sposób wykonywania pracy.

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną w jego firmie pracą. Musi więc zidentyfikować wszelkie zagrożenia występujące w pracy. Ponadto musi ocenić, czy zastosowano niezbędne środki mogące zmniejszyć występowanie zagrożeń.

W trakcie dokonywania oceny ryzyka zawodowego pracodawca ustala, czy w wyniku oddziaływania czynników środowiska pracy nikt nie uleganie wypadkowi, lub nie zapadnie na chorobę zawodową.

Zobacz: Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób oceny ryzyka

Dokonanie pełnej i fachowej oceny ryzyka oraz określenie sposobów jego redukcji nie jest łatwe. Na szczególne trudności może się natknąć pracodawca w dużej firmie lub zakładzie o zróżnicowanej strukturze.

Pracodawca do pomocy może zaangażować specjalistę bhp, technologii i organizacji pracy. Może to być jego pracownik lub specjalista z zewnątrz.

Co należy poddać ocenie?

W trakcie oceny ryzyka zawodowego warto poddać ocenie stosowane i istniejące w zakładzie:

  • materiały,
  • urządzenia,
  • elementy ruchome maszyn i urządzeń,
  • układ pomieszczeń,
  • rozmieszczenie stanowisk pracy,
  • metody pracy,
  • organizację pracy.

Dokumentacja

Po dokonaniu oceny ryzyka pracodawca lub specjalista bhp musi udokumentować swoje ustalenia i stwierdzone zagrożenia.

Warto podkreślić, że nie ma oficjalnego formularza oceny ryzyka.

Należy spisać potencjalne zagrożenia, z adnotacją o stosowanych, oraz planowanych przez pracodawcę sposobach przeciwdziałania. Dokument ten należy następnie umieścić w zakładowych dokumentach.

Zobacz: Wymogi bezpieczeństwa dla budynku z miejscami pracy

Z dokumentu musi wynikać stopień narażenia na czynniki:

  • szkodliwe (np. hałas),
  • niebezpieczne (np. ruchome elementy),
  • uciążliwe (np. wydatek energetyczny).

Informowanie pracowników

Obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym dotyczy każdego pracownika, niezależnie od rodzaju zajmowanego stanowiska.

Pracodawca zobowiązany jest poinformować pracownika o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną przez niego pracą, oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami, w tym o stosowaniu środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób pracodawca powinien poinformować pracownika o ryzyku zawodowym. Pracodawca może wybrać dowolną formę. Jednak sposób przekazywania tych informacji należy określić w regulaminie pracy.

Niepoinformowanie lub błędne poinformowanie pracownika o ryzyku zawodowym może być przyczyną odpowiedzialności cywilnej pracodawcy.

Pracodawca będzie mógł dochodzić odszkodowania za szkodę spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Zobacz serwis: Badania lekarskie

Błędna ocena ryzyka

Przeprowadzenie błędnej oceny ryzyka zawodowego może spowodować:

  • zmniejszenie ilości i wydajności produkcji (wskutek wypadków przy pracy i chorób zawodowych pracowników),
  • zwiększenie składki ubezpieczeniowej (kosztów ubezpieczenia),
  • konieczność uczestnictwa w procesach sądowych.

Brak oceny ryzyka albo jej nierzetelne przeprowadzenie może być uznane przez inspektora pracy za niewywiązanie się pracodawcy z podstawowych obowiązków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA