| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Badania lekarskie po urlopach związanych z macierzyństwem

Badania lekarskie po urlopach związanych z macierzyństwem

Pracownica pod koniec ciąży z powodu choroby przebywała na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, w trakcie którego urodziła dziecko. Obecnie korzysta z urlopu macierzyńskiego. Termin badań okresowych upływa w czasie urlopu macierzyńskiego. Na jakie badania profilaktyczne (okresowe czy kontrolne) powinien ją skierować pracodawca po zakończeniu urlopów związanych z macierzyństwem? – pyta Czytelnik z Konina.

Wynik badania kontrolnego, a więc orzeczenie o zdolności do pracy jest podstawą do dopuszczenia pracownika do pracy i zachowuje ważność aż do nowo wskazanego przez lekarza terminu badania okresowego, chyba że lekarz określił tę samą datę, jaka widniała na poprzednim zaświadczeniu o zdolności. Jednak skoro po zakończeniu urlopów związanych z macierzyństwem nałożyły się zarówno badania kontrolne, jak też okresowe, to pracodawca powinien zaznaczyć oba badania na skierowaniu, by w ten sposób wypełnić swój obowiązek w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia. Lekarz, mając takie skierowanie, otrzymuje informację o rodzaju badań, jakie ma przeprowadzić.

Wzory orzeczeń lekarskich

Rozporządzenie określa również 2 wzory orzeczeń wydanych na podstawie skierowania na badania lekarskie:

  1. orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy,
  2. orzeczenie o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy ze względu na jej szkodliwy wpływ na zdrowie, podejrzenie powstania choroby zawodowej lub z powodu wypadku przy pracy.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

W pierwszym orzeczeniu lekarz wpisuje również datę następnego badania okresowego.

Jeżeli pracownikowi nałożyły się badania okresowe i kontrolne, to na skierowaniu na badania lekarskie pracodawca powinien zaznaczyć, że należy przeprowadzić oba te badania.

Urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie na dziecko

Jeśli bezpośrednio po zakończeniu urlopu na dziecko, np. rodzicielskiego (lub zakończeniu zwolnienia lekarskiego), pracownik złoży wniosek o urlop wypoczynkowy, to w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego, przed udzieleniem tego urlopu nie musi być kierowany na badania kontrolne czy okresowe. Wykona je dopiero po powrocie z urlopu wypoczynkowego (wyrok SN z 20 marca 2008 r., sygn. akt II PK 214/07, OSNP 2009/15–16/194; wyrok SN z 9 marca 2011 r., sygn. akt II PK 240/10, OSNP 2012/9–10/113, stanowisko Komisji Prawnej GIP z 23 kwietnia 2009 r., zn. KPGIP 2009/04/23).

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK