| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. wystawia się na nowym wzorze, a jedno skierowanie na badania otrzymuje dla siebie także pracownik. To efekty zmiany rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Obecnie przepisy jednoznacznie już stanowią, że badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Rozporządzenie przewiduje także, że skierowanie na badania lekarskie jest wydawane w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania. Takie rozwiązanie spowoduje, że pracownik będzie posiadał skierowanie na badania lekarskie, na podstawie którego nowy pracodawca, który zatrudni go w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniego stosunku pracy, będzie mógł ocenić, czy trzeba przeprowadzać dla pracownika wstępne badania lekarskie, czy nie.

Zadaj pytanie: FORUM

Wzór skierowania na okresowe badania lekarskie

Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

Orzeczenie lekarskie

Odnośnie do orzeczenia lekarskiego kończącego badania profilaktyczne zmienione przepisy rozporządzenia również doprecyzowują, iż orzeczenie lekarskie stwierdzające:

  1. brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo
  2. istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku

dotyczy warunków pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wydanym przez pracodawcę.

Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie osobie badanej oraz pracodawcy. Orzeczenie wydawane jest zgodnie z jednym z 2 wzorów orzeczeń, będących załącznikami do rozporządzenia.

Lekarz medycyny pracy przeprowadzający badania profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie w 2 egzemplarzach: dla pracodawcy i dla osoby badanej.

Odwołanie od orzeczenia

W rozporządzeniu nowelizującym na nowo zostały określone procedury odwoławcze od orzeczenia wydanego przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.

Odwołanie od takiego orzeczenia przysługuje osobie badanej oraz pracodawcy, który wydał skierowanie na badania lekarskie. Odwołanie, które powinno zawierać uzasadnienie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Pracodawca lub pracownik powinni to zrobić za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie do jednego z podmiotów odwoławczych. Podmiotami odwoławczymi są:

  1. wojewódzkie ośrodki medycyny pracy właściwe ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik;
  2. instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy lub Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy;
  3. Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez Kolejowy Zakład Medycyny Pracy;
  4. podmioty lecznicze utworzone i wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej.

Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »