REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót pracownika po długotrwałej chorobie

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Powrót pracownika po długotrwałej chorobie. / Fot. Fotolia
Powrót pracownika po długotrwałej chorobie. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik chorujący dłużej niż 30 dni może rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków dopiero wówczas, gdy zostanie dopuszczony do pracy przez lekarza profilaktyka po przeprowadzeniu badań kontrolnych. Niedopilnowanie obowiązku skierowania pracownika na takie badanie może skutkować nałożeniem na pracodawcę kary grzywny. Dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnych badań może również, w określonych sytuacjach, skutkować odpowiedzialnością cywilną pracodawcy.

Powrót do pracy po chorobie dłuższej niż 30 dni

Każda niezdolność do pracy trwająca dłużej niż 30 dni skutkuje obowiązkiem skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie. Celem tych badań jest ustalenie, czy pracownik odzyskał już zdolność do pracy na zajmowanym stanowisku. Zatem pracownikowi, który po długotrwałej chorobie stawia się w pracy w pierwszej kolejności należy wystawić skierowanie na kontrolne badania lekarskie, które przeprowadza lekarz medycyny pracy.

Autopromocja

Nierzadko zdarza się, że pracownik po okresie długotrwałej choroby przedkłada pracodawcy zaświadczenie od lekarza, który go leczył, potwierdzające zdolność do pracy. Niektórzy pracodawcy popełniają błąd uznając takie zaświadczenie za wystarczające do dopuszczenia pracownika do świadczenia  pracy. Z punktu widzenia przepisów prawa jest to jednak niewystarczający dokument, a pracownik traktowany jest jako osoba nieposiadająca aktualnego orzeczenia o zdolności do pracy.

Podstawą wykonania badań kontrolnych jest wystawione przez pracodawcę skierowanie, w którym należy wskazać:

  • informację o rodzaju badania (badanie kontrolne),
  • stanowisko/stanowiska pracy, na którym zatrudniony jest pracownik,
  • informację o występowaniu na tym stanowisku/stanowiskach czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych,
  • aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia wykonanych na tym stanowisku/stanowiskach.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skierowanie pracownika na badania

Skierowanie pracownika powracającego po długotrwałej chorobie na badania kontrolne należy do obowiązków pracodawcy. Nie wolno zatem żądać od takiego pracownika, aby  stawiając się w pracy przedłożył aktualne zaświadczenie lekarskie stwierdzające jego zdolność do pracy. Znajduje to potwierdzenie w wyroku SN z 21.06.2005 r. (II PK 319/04; OSNP 2006/3-4/49) z którego wynika, że „Pracownik stawiający się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (art. 53 § 3 k.p.) nie ma obowiązku dostarczenia orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy, o którym mowa w art. 229 § 2 k.p. Jeżeli pracownik stawi się do pracy i zgłosi gotowość jej wykonywania, obowiązek skierowania go na kontrolne badania lekarskie spoczywa na pracodawcy (§ 4 ust. 1 w związku z § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.)”.

Skutki dopuszczenia pracownika do pracy bez orzeczenia lekarskiego

Jak wskazane zostało na wstępie, dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia wydanego przez lekarza profilaktyka stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Obowiązkiem pracodawcy jest, bowiem dbałość o zdrowie i życie pracowników oraz przestrzeganie przepisów bhp.  

Poważniejsze problemy mogą się jednak pojawić, wówczas, gdy pracownik nieposiadający aktualnych badań profilaktycznych ulegnie wypadkowi przy pracy.

Brak badań może być uznany za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy, co znalazło potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego z 07.02.2006 r. (I UK 192/05; M.P.Pr. 2006/5/269), w którym SN stwierdził:

 „1. W związku z ustanowionym w art. 229 § 4 KP zakazem dopuszczenia pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego za zewnętrzną przyczynę wypadku można przyjąć dopuszczenie do pracy bez przeprowadzenia badań kontrolnych lub na podstawie orzeczenia lekarskiego wydanego po upływie terminu obowiązującego do przeprowadzenia tych badań albo w przypadku oczywistej błędności tego orzeczenia. O oczywistej błędności zaświadczenia lekarskiego można twierdzić tylko wówczas, gdy łatwo dostrzec jego wady lub braki, bez wnikania w zawartą w nim, zastrzeżoną dla lekarzy ocenę merytoryczną.

2. W razie skierowania do pracy pracownika, u którego w kontrolnych badaniach lekarskich nie ujęto przeciwwskazania do jej wykonywania, a błędu tej oceny nie można było ustalić bez wiadomości medycznych, stwierdzenie wypadku przy pracy wymaga ustalenia istnienia przyczyny zewnętrznej”.

Niewystawienie skierowania na badania kontrolne i w efekcie dopuszczenie pracownika bez ważnego przeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku należy traktować jako działanie zawinione przez pracodawcę, gdyż jak wskazano powyżej dopilnowanie formalności w tym zakresie należy do jego obowiązków. W razie zatem stwierdzenia, że zewnętrzną przyczyną wypadku przy pracy był brak badań lekarskich, po stronie pracownika mogą pojawić się roszczenia cywilnoprawne wobec pracodawcy w związku z wypadkiem jakiemu uległ. Pracownik, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego może domagać się odszkodowania, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, czy przyznania od pracodawcy renty.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA