REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi w okresie ochronnym (art. 43)

W ściśle określonych sytuacjach, pracodawca może wypowiedzieć na niekorzyść dotychczasowe warunki wynagradzania lub warunki pracy pracownikom objętym przedemerytalnym okresem ochronnym na podstawie art. 39 Kodeksu pracy.

Zmiana warunków pracy i płacy (art. 42)

Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Upadłość lub likwidacja zakładu pracy a wypowiadanie umów o pracę (art. 41(1))

Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę gwarantowanej przez przepisy Kodeksu pracy i znosi tę ochronę na rzecz ułatwienia przeprowadzania zmian ekonomiczno-gospodarczych, w tym likwidacji oraz upadłości pracodawców.

Zakaz wypowiadania umowy o pracę w czasie urlopu pracownika (art. 41)

Omawiany przepis wprowadza zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w tzw. krótkich okresach ochronnych. Przepis dotyczy wszystkich umów o pracę, chroniąc pracownika przed wypowiedzeniem przede wszystkim przez okres urlopu.

REKLAMA

Wyłączenie stosowania art. 39 Kodeksu pracy (art. 40)

Pewne grupy zawodowe, takie jak pracownicy zbliżający się do osiągnięcia wieku emerytalnego podlegają szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy. Czasem ta ochrona jest jednak wyłączona.

Co zrobić, jeśli producent nie dostarczył przy sprzedaży wymaganej dokumentacji do maszyny?

W zakładzie pracy w trakcie kontroli nowej pilarki tarczowej zakupionej przez pracodawcę inspektor pracy stwierdził, że pracodawca wraz z zakupioną maszyną nie otrzymał pełnej dokumentacji. Po dostarczeniu pilarki stwierdzono brak deklaracji zgodności oraz niekompletną instrukcję użytkowania maszyny. Następnie po uruchomieniu pilarki kontrolujący zauważyli brak wyłącznika krańcowego w ruchomej osłonie układu napędowego pilarki. Maszyna była produkcji krajowej. Producent oznakował ją znakiem CE. Kto ponosi odpowiedzialność za stwierdzone braki: pracodawca czy producent maszyny?

Emerytury będą o połowę niższe od ostatniego wynagrodzenia

Emerytura wypłacana z obowiązkowych dwóch filarów będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. W najtrudniejszej sytuacji materialnej mogą znaleźć się osoby odprowadzające najniższe składki.

Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika za przewinienie, za które został wcześniej ukarany karą porządkową

Ukaraliśmy pracownika karą nagany za przebywanie w pracy w stanie nietrzeźwości. Na drugi dzień pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie. Zostawił niezałatwioną terminową sprawę. Czy w takiej sytuacji możemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie z tego samego powodu, za który został ukarany karą nagany?

REKLAMA

Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku

W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik był zatrudniony w firmie 3 lata? Czy od tego świadczenia powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i odprowadzić podatek?

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest w Polsce dużym problemem - przyznała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, zapowiadając jednocześnie, że tzw. ustawa żłobkowa, która ułatwić ma opiekę nad dziećmi, stanie na posiedzeniu rządu.

Rozliczanie niedopłaty podatku

W zeznaniach rocznych podatników sporządzanych przez płatnika często występują niedopłaty i nadpłaty. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty od dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty – zaliczenia jej na poczet zaliczki albo dokonania jej zwrotu w gotówce podatnikowi.

Zmiany w programie Płatnik - ZUS organizuje bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych III Oddział w Warszawie organizuje dla płatników składek bezpłatne szkolenie na temat "Program Płatnik wersja 8.01.001 - omówienie zmian wprowadzonych w nowej wersji programu".

Do 31 marca pracownicy powinni wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy

Pracownicy, którzy mają zaległy urlop z 2009 r., powinni wykorzystać go do końca marca. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje, może ponieść finansowe konsekwencje.

Państwo musi dokładać do FUS - zabraknie miliardów na emerytury i renty

Przy 4,5-proc. wzroście PKB w 2011 r. ZUS-owi zabraknie 70 mld zł. Jeżeli dane makroekonomiczne dla Polski okazałyby się gorsze, dziura w kasie FUS byłyby większa - wynika z opublikowanej przez ZUS "Prognozy wpływów i wydatków FUS na lata 2011-2015".

Co się zmieniło w dofinansowaniu wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Od lutego 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników i otrzymują z PFRON dofinansowanie do ich wynagrodzeń, wniosek o pomoc składają na druku INF-D-P (niezmienionym), ale muszą uwzględnić zmiany w sposobie jego wypełniania.

Czy wprowadzając nowy składnik płacowy trzeba zmienić regulamin wynagradzania

Chcemy dodać nowy składnik wynagrodzenia. Będzie to premia za dyspozycyjność dla pracowników, którzy przepracowali co najmniej 18 dni roboczych w danym miesiącu. Mamy w firmie regulamin wynagradzania, ale zastanawiamy się, czy możemy tę premię uregulować w zarządzeniu. Jeśli będziemy chcieli poprawić czy uzupełnić zasady jej przyznawania i wypłaty, nie będziemy wówczas musieli poprawiać całego regulaminu. Czy możemy tak zrobić?

Wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych - kampania konsultacyjna

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) inicjuje ogólnopolską kampanię konsultacyjną w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Coraz więcej cudzoziemców jest zatrudnianych w Polsce

W roku ubiegłym wydano blisko 30 tys. zezwoleń na pracę, prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracowało też 189 tys. cudzoziemców zza wschodniej granicy na podstawie odrębnych przepisów. Dane te nie obejmują pracujących na czarno.

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Wysłałem pracownikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pismo o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pismo odebrała żona zwolnionego pracownika. Z jakim dniem dochodzi do rozwiązania tego stosunku pracy i z jakim dniem powinienem go wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

Czy pracownica, która zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, może wykorzystać urlop dodatkowy

Pracownica zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach jego wykorzystywania, pozostałą część wykorzystuje ojciec dziecka. Czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka pracownica będzie mogła w takim przypadku skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Waloryzacja rent i emerytur w 2010 r.

W marcu 2010 r. ZUS zwaloryzował emerytury i renty. Wzrosły również kwoty najniższych świadczeń, dodatków do emerytury lub renty oraz maksymalne kwoty zmniejszenia obowiązujące w razie osiągania przychodu.

Gigantyczna dziura w FUS - czy będą pieniądze na emerytury i renty

Prognozę ZUS, zakładającą, że państwo będzie musiało co roku dokładać do FUS 70 mld zł, trzeba potraktować poważnie, choć przychody zusowskie prawdopodobnie będą wyższe niż się przewiduje - powiedział minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?

Dbałość o mienie zakładu pracy a zakres obowiązków pracownika

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy samochodu osobowego. Pewnego dnia przełożony wydał mu na piśmie polecenie służbowe pomalowania pomieszczenia garażu, w którym stał używany przez niego samochód służbowy. Kierowca odmówił wykonania polecenia, za co został dyscyplinarnie zwolniony. Czy decyzja pracodawcy była słuszna?

Kobiety nie mogą liczyć na równe traktowanie w pracy

Kobiety, które 8 marca otrzymują bukiety goździków i serdeczne życzenia, nie mogą jednocześnie liczyć na równe traktowanie w pracy. Panie cały czas zarabiają mniej od mężczyzn średnio o 15 proc., pomimo że wykonują te same zadania na tych samych stanowiskach – wynika z analizy serwisów Raportplacowy.pl i otoPraca.pl.

Czy wszystkie należności z tytułu podróży służbowej są zwolnione ze składek i z podatku

Wysłaliśmy pracownika na szkolenie do centrali firmy znajdującej się w innym mieście. Zapewniliśmy mu 3 noclegi w hotelu, a w zakładowej stołówce otrzymywał posiłki. Czy te noclegi i posiłki są przychodem, od którego trzeba zapłacić składki i podatek? Jak rozliczyć przychód pracownika z tytułu podróży służbowej? Pracownik dodatkowo otrzymał zwrot kosztów dojazdu na to szkolenie własnym samochodem na podstawie „kilometrówki” (według ewidencji przejechał 250 km, pojemność silnika samochodu 1200 cm3)?

Czy pracodawca ma obowiązek zawsze wpuścić inspektora pracy na teren zakładu pracy?

Do zakładu pracy, w którym produkowane są artykuły spożywcze, m.in. hermetycznie pakowane (technologia produkcji jest ściśle strzeżona przez pracodawcę), zgłosili się inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy pracy przedstawili się, okazali legitymacje służbowe oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Kontrolujący chcieli wejść do wszystkich pomieszczeń pracy. Pracodawca zażądał od inspektorów pracy okazania aktualnej książeczki sanepidu lub zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że kontrolujący są zdrowi. Polecił też pracownikom, aby przygotowali specjalne zobowiązanie dotyczące zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa przez inspektorów pracy. Następnie pracodawca przedstawił je kontrolującym do podpisu, postawił też warunek, że w przypadku niepodpisania zobowiązania nie pozwoli rozpocząć czynności kontrolnych. Inspektorzy nie przedstawili książeczki sanepidu, odmówili podpisania sporządzonego przez pracodawcę zobowiązania. Pracodawca nie wpuścił inspektorów pracy na teren zakładu pracy. Czy pracodawca postąpił słusznie, zabraniając inspektorom pracy rozpoczęcia czynności kontrolnych? Czy grożą mu w związku z tym jakiekolwiek konsekwencje?

Wewnętrzna polityka antymobbingowa pracodawcy

Od 1 stycznia 2004 r. pracodawców obowiązują przepisy dotyczące przeciwdziałania mobbingowi w zakładzie pracy. W tym celu powinni oni wprowadzić wewnętrzne regulacje antymobbingowe w swojej firmie.

Wnioski do FGŚP o wypłatę zaległych wynagrodzeń

Byli pracownicy upadłych firm, którzy do 30 czerwca 2007 r. nie złożyli wniosku o wypłatę zaległych wynagrodzeń, będą mogli wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Wzrost bezrobocia w lutym

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13 proc. i w porównaniu do stycznia wzrosła o 0,3 punktu proc. - szacuje ministerstwo pracy. Bezrobotnych było 2 mln 102,6 tys., a pracodawcy zgłosili 80,5 tys. nowych ofert pracy.

PIP - kontrola wypłaty wynagrodzeń pracownikom

Nasila się problem z niewypłacaniem pracownikom wynagrodzeń - stwierdza Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), która w ubiegłym roku odnotowała wzrost takich przypadków o dwie trzecie. Najczęstszym powodem są kłopoty finansowe przedsiębiorstw.

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty zasiłku pogrzebowego

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty dodatku kombatanckiego do emerytury lub renty.

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych.

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r.w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2009 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty dodatku do emerytury lub renty za tajne nauczanie.

15.02.2010

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za IV kwartał 2009 r. ogłoszonego do celów emerytalnych.

Zmiana zasad wypłacania becikowego

Do końca 2011 r., aby otrzymać "becikowe" wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży - przewiduje nowela ustawy dotycząca zasad wypłacania "becikowego" przyjęta przez Sejm.

Jak wliczać nagrodę roczną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

Pracownik jest u nas zatrudniony od lutego 2009 r. Wszyscy pracownicy otrzymują stałe wynagrodzenie za pracę, premie przyznawane na podstawie regulaminu premiowania oraz nagrody roczne. Nagrody za poprzedni rok są przyznawane po zamknięciu bilansu za dany rok, czyli u nas w kwietniu lub maju. W związku z chorobą dziecka pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 18 do 26 lutego 2010 r. Czy w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownika uwzględnić nagrodę roczną? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Dyskusja o najnowszych trendach HRM na polskim rynku

Jak motywować ludzi w trudnych i lepszych czasach? Czy zadaniem firmy jest troska o jej pracowników? O wartościach, zaangażowaniu i rozwijaniu kompetencji rozmawiali uczestnicy debaty, która odbyła się podczas konferencji Postawy Pracownicze zorganizowanej przez Nowoczesną Firmę w ramach cyklu Business Knowledge Events.

Zagrożone dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) jest przeciwna wszelkim próbom ograniczenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta

Naszemu pracownikowi 7 grudnia 2009 r. urodziły się bliźnięta. Obecnie pracownik ten chce skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy urlop ten przysługuje mu w wymiarze 1 tygodnia czy 2 tygodni, skoro jest ojcem bliźniąt?

Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Badania profilaktyczne pracowników

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, jeżeli nie przedstawi on aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Bhp w pracy przedstawiciela handlowego

Specjalista ds. bhp w swojej pracy często spotyka się z problemami związanymi z wypadkami komunikacyjnymi osób, które prowadzą samochód podczas wykonywania obowiązków służbowych. Jedną z najbardziej narażonych na tego typu wypadki grup pracowników są przedstawiciele handlowi. Pracownicy służby bhp powinni wiedzieć, jakie działania mogą podjąć, aby wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków drogowych wśród przedstawicieli handlowych.

Zachować dyscyplinę w myśleniu

Rozmowa z Tonym Mannem, specjalistą w dziedzinie profesjonalnej facylitacji.

Dodatek funkcyjny dla pracowników administracji rządowej

Pracuję na stanowisku radcy prawnego w urzędzie administracji rządowej, a moja koleżanka kieruje również w tej samej instytucji zespołem ds. zamówień publicznych, w którym pracuje 3 pracowników. Pracodawca nie wypłaca nam dodatku funkcyjnego. Nasi koledzy pracujący w innym urzędzie administracji rządowej otrzymują takie dodatki. Czy taki dodatek ma charakter uznaniowy?

REKLAMA