REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zniesienie limitu składek na ZUS od 2019 r.

Zdaniem ministra finansów Mateusza Morawieckiego, zniesienie limitu składek na ZUS powinno wejść w życie w 2019 roku, tak by przedsiębiorcy mieli czas na przystosowanie się do nowych przepisów. Obecnie procedowana ustawa mówi o zniesieniu limitów od 1 stycznia 2018 r.

Będą zmiany w orzekaniu o niezdolności do pracy

Międzyresortowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy pracuje nad stworzeniem jednego systemu orzekania o niezdolności do pracy w miejsce pięciu obecnych systemów (ZUS, KRUS, MSWiA, MON i samorządy). Nowy system ma być powszechny, bez podziału na dzieci, dorosłych i pracujących.

Dodatek wychowawczy w okresie urlopu wychowawczego w 2018 r.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego (potocznie zwany dodatkiem wychowawczym) jest jednym z dodatków do zasiłku rodzinnego. Ile wynosi dodatek w 2018 roku i komu przysługuje?

Ułatwienia dla pracodawców w praktyce w ramach pakietu 100 zmian dla firm

Od początku 2017 roku wprowadzanych jest wiele ułatwień dla przedsiębiorców w ramach pakietu 100 zmian dla firm, m.in. w wydawaniu świadectw pracy, tworzeniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Sprawdź. jak w praktyce wyglądają zmiany dla pracodawców.

REKLAMA

Zniesienie limitu składek w 2018 r. to dodatkowe koszty dla pracowników i firm

Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi likwidacja górnego limitu składek ZUS. Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan, zarówno pracodawcy jak i pracownicy poniosą znaczne, dodatkowe koszty.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2018 r.

Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. W 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r.

Emeryci lub renciści mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń, jeżeli osiągnęli powszechny wiek emerytalny. W pozostałych przypadkach ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę. Od 1 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 r. obowiązują nowe limity dorabiania.

Luka w przepisach o zakazie handlu w niedziele od 2018 r.

Od 1 marca 2018 r. stopniowo będą wprowadzane ograniczenia sprzedaży w niedziele. Okazuje się, że przepisy będzie można ominąć. W które dni w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

REKLAMA

Ochrona sygnalisty w pracy

Rząd pracuje nad uregulowaniem przepisów dotyczących ochrony prawnej tzw. sygnalistów. Zgodnie z projektem ustawy o jawności życia publicznego ochrona sygnalisty przed zwolnieniem może trwać nawet przez sześć lat.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy w 2018 r.

W 2018 roku przeznaczono na Krajowy Fundusz Szkoleniowy prawie 85 tys. zł. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji?

Czy pracodawca może zażądać informacji PIT-11 małżonka pracownika w celu ustalenia sytuacji socjalnej pracownika na potrzeby ZFŚS?

Ustawodawca uzależnia przyznanie świadczeń z ZFŚS od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. W związku z tym niektórzy pracodawcy domagają się przedstawienia informacji PIT-11 małżonków osób uprawnionych do świadczeń. Czy przedmiotowe żądanie pozostaje w zgodzie z przepisami o ochronie danych osobowych?

Korzyści i zagrożenia outsourcingu HR

Outsourcing HR to naturalna droga rozwoju firm. Świadczy o tym popularność lokowania w Polsce Centrów Usług Wspólnych (w tym obsługujących HR) firm międzynarodowych. Jakie są korzyści i zagrożenia outsourcingu HR?

Dwie niedziele handlowe w miesiącu od 1 marca 2018 r.

Ograniczenie handlu w niedziele ma obowiązywać od 1 marca 2018 r., a nie jak początkowo zakładano od 1 stycznia 2018 r. W przyszłym roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Natomiast w 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedziele.

Kwoty przychodu powodujące zmniejszenie emerytury w 2017 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty w 2017 r. Ile wynoszą?

Sezonowe zatrudnianie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

Wyższe składki ZUS za nianię od 1 stycznia 2018 r.

Umowa uaktywniająca uprawnia do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Od 1 stycznia 2018 r. rodzice zatrudniający nianię na podstawie umowy uaktywniającej poniosą wyższe koszty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Urlop ojcowski 2018 - wzór wniosku, wymiar

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika-ojca. Należy go złożyć w odpowiednim terminie. Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego w 2018 roku? Pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Sprzeciw związku zawodowego w przypadku wypowiedzenia

Pracodawca ma obowiązek skonsultować zamiar rozwiązania umowy o pracę związkiem zawodowym, jeżeli pracownik zatrudniony na podstawie tej umowy korzysta z ich ochrony. Natomiast związek zawodowy może złożyć sprzeciw.

Zatrudnianie młodocianych zgodnie z prawem - najważniejsze informacje

Pracodawcy zwłaszcza z miejscowości turystycznych decydują się na zatrudnienie osób dyspozycyjnych, którymi często okazują się ludzie bardzo młodzi. Oczywiście zatrudnienie dzieci i młodocianych jest prawnie dozwolone jednak warto wiedzieć w jaki sposób zatrudniać młodocianych zgodnie z prawem.

ZUS ostrzega przed oszustami na "pracownika ZUS"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed telefonami osób podszywających się za "pracownika ZUS" i proponujących spotkania w sprawie dziedziczenia składek z subkonta w ZUS i konta w OFE.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2018 r. – wyższa kwota, wniosek (druk)

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku, wzrośnie również kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosić świadczenie pielęgnacyjne w 2018 roku i komu będzie przysługiwało? Pobierz wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na okres zasiłkowy 2017/2018.

Wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na częste absencje chorobowe

Długotrwałe i częste nieobecności dezorganizują pracę w zakładzie pracy. Czy długotrwała choroba i częste absencje chorobowe mogą stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę?

Duże zmiany w aktach osobowych

Umieszczenie w aktach osobowych wszystkich dokumentów z czasu pracy - takie zmiany przewidziano w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Oznacza to, że akta osobowe będą składały się z czterech części, a nie jak obecnie z trzech części.

Świadczenie rehabilitacyjne a przejście na emeryturę

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Czy należy wypłacić świadczenie rehabilitacyjne osobie, która pobiera to świadczenie i przechodzi na emeryturę?

Czy komornik może zająć świadczenia z funduszu socjalnego

Pracownik może ubiegać się ze środków ZFŚS o dofinansowanie np. wyprawki szkolnej dla dziecka oraz otrzymać zapomogę z tytułu indywidualnych zdarzeń losowych. Czy świadczenia wystawione na pracownika podlegają egzekucji komorniczej?

Pracownik obcojęzyczny - w jakim języku przeprowadzić szkolenie BHP?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie dla pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Jak przeprowadzić szkolenie bhp, jeżeli pracownik nie włada językiem polskim?

Duża popularność urlopów rodzicielskich i ojcowskich w I półroczu 2017 r.

Pierwsze półrocze 2017 r. to rekordowa ilość osób przebywających na urlopie rodzicielskim i ojcowskim. Na tak intensywny wzrost wpłynęło wiele czynników.

Stawka godzinowa na zleceniu netto w 2018 roku

Od 1 stycznia 2018 roku minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zleceniu wzrośnie do 13,70 zł brutto. Jakie koszty ponosi pracodawca? Ile pracownik dostanie "na rękę"?

Maksymalny czas trwania umowy o pracę na czas określony 2018/2019

W 2016 roku weszły w życie kluczowe zmiany dotyczące limitów liczby umów terminowych i okresu ich obowiązywania. Maksymalny czas trwania umowy na czas określony wynosi 33 miesiące. Licząc od 22 lutego 2016 r.33 miesiące mijają 22 listopada 2018 r.

ZUS upomina się o zaległe składki za umowy zlecenia z lat 2008-2017

ZUS wydał nowe interpretacje przepisów dotyczące opłacania składek ZUS za umowy zlecenia za lata 2008–2017. Do 2016 r. osoba, która miała kilka zleceń, opłacała składki tylko z jednej z nich. Zdaniem ZUS od każdej umowy należało opłacać składki i obecnie żąda zapłaty wraz z odsetkami. ZUS rozpoczął kontrole przedsiębiorców.

Dopuszczalność zmiany planu urlopów

Plan urlopów tworzony jest przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy. Wielce prawdopodobne jest zatem, iż w czasie jego obowiązywania będą miały miejsce zdarzenia, które wymagać będą jego modyfikacji. Przesunięcie wcześniej zaplanowanego urlopu może jednak nastąpić wyłącznie w związku z zaistnieniem ustawowo określonych okoliczności.

Składki ZUS po terminie lub w zaniżonej wysokości - obowiązki płatnika

Płatnik składek ma obowiązek opłacać należne składki ZUS za każdy miesiąc rozliczeniowy w odpowiednich terminach. Jak są naliczane odsetki w przypadku wpłat po terminie lub w zaniżonej wysokości?

Od kiedy zakaz handlu w niedziele

Ograniczenie handlu w niedziele prawdopodobnie nie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. - powiedział Henryk Kowalczyk. Projekt ustawy zakłada, że zakaz handlu ma obowiązywać w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.

Jak zmienią się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w 2018 roku

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Pojawi się m.in. nowy rodzaj zezwolenia na pracę. Zdaniem ekspertów, zapowiedziane zmiany utrudnią procedurę legalizacji pracy cudzoziemców.

Przeniesienie zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę może być wynikiem równych zdarzeń gospodarczych np. zbycia zakładu lub jego części, dzierżawy lub leasingu zakładu pracy.

Jak liczyć okres wyczekiwania na wynagrodzenie chorobowe

Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jakie dokumenty należy złożyć w celu wypłaty i rozliczenia świadczeń oraz składek?

Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Czy przepisy bhp określają formę, w jakiej pracodawca ma wydać zgodę na uruchomienie maszyny po wypadku? Jaka jest procedura uruchomienia maszyny?

Bezrobocie w październiku 2017 r.

Bezrobocie rejestrowane w październiku 2017 roku spadło do poziomu 6,6 proc. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się w w województwie warmińsko-mazurskim. W październiku do urzędów pracy w kraju pracodawcy zgłosili 151,2 tys. ofert pracy.

Jak opłacać składki na FGŚP po 5 września 2017 r.

Od 5 września 2017 r. pracodawcy zatrudniający członków swojej rodziny mają obowiązek opłacać za nich składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. FGŚP gwarantuje pracownikom wypłatę świadczeń w przypadku niewypłacalności pracodawcy.

Staż pracy może zostać udokumentowany dowodem osobistym

Osoby, które pracowały przed 1999 r., w nieistniejących już dzisiaj zakładach pracy, mogą mieć problemy z udokumentowaniem zarobków w celu ustalenia kapitału początkowego i wyliczenia wysokości emerytur. Pomocny w tym przypadku może być m.in. stary dowód osobisty.

Spotkanie Kobiet HR w Warszawie - 23 listopada 2017 r.

Jeżeli zajmujesz się branżą HR i pasjonuje Cię tematyka zarządzania zasobami ludzkimi, dołącz do nas na Kongresie „HR na szpilkach”, który odbędzie się już 23 listopada 2017 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl. Serdecznie zapraszamy!

Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy w Poznaniu - 16 i 17 listopada 2017 r.

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy, która odbędzie się w Poznaniu będzie poświęcona kluczowym nowelizacjom, które miały miejsce w 2017 oraz planowanym zmianom w prawie pracy w 2018. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Elastyczne zarządzanie czasem dla aktywnych i zapracowanych

Nie masz na nic czasu? Pracujesz po godzinach i często zabierasz pracę do domu? Kończysz dni z poczuciem, że niewiele udało ci się zrobić? Masz tyle na głowie, że nie wiesz, od czego zacząć, i w rezultacie odkładasz zadania na później? Poznaj sprawdzone techniki zarządzania czasem i przekonaj się, że dobrej organizacji można się nauczyć! Patronat medialny nad książką objął portal Infor.pl.

Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych

Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zasiłek opiekuńczy - nowe druki Z-15A i Z-15B

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem (Z-15A) i wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (Z-15B). Zastąpiły one dotychczasowy druk Z-15. Komu przysługuje zasiłek i jak złożyć nowe druki?

Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Pracodawca nabywa prawo do utworu powstałego w związku z wykonywaniem przez pracownika jego obowiązków służbowych. Prawo to może zostać wyłączone na podstawie postanowień umowy o pracę. Czy uprawnienie przysługuje osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych?

Skutki zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi likwidacja górnego limitu składek ZUS. Próg ograniczenia maksymalnej rocznej podstawy wymiaru składek występuje od 1999 r. w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym. Jakie skutki przyniesie zmiana?

Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę w 2018 r.

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę koszty zatrudnienia pracowników są coraz wyższe. W 2018 r. płaca minimalna wzrośnie o 100 zł. Ile wyniosą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2018 roku?

Ubezpieczenie dla osób pracujących w rolnictwie

Rolnicy, którzy zatrudniają pracowników sezonowych będą mieli obowiązek opłacać za nich składki na ubezpieczenie społeczne - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

REKLAMA