| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Spory z ZUS > Skład sądu w sprawie ubezpieczeń społecznych

Skład sądu w sprawie ubezpieczeń społecznych

Jeżeli skład sądu jest sprzeczny z przepisami ustawy albo jeżeli w wydawaniu wyroku brał udział sędzia wyłączony w mocy ustawy to postępowanie takie jest nieważne.

Niewłaściwy skład sądu skutkuje nieważnością postępowania a to z kolei jest podstawą do wniesienia apelacji.

Zasada

Zgodnie z ogólnymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego zawartych w Dziale II „Skład sądu” skład sądu w pierwszej instancji sprowadza się do jednego sędziego zawodowego.

Wyjątki

W sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach z zakresu prawa rodzinnego sprawy rozpoznaje sąd w składzie jednego sędziego jako przewodniczącego i dwóch ławników.

Zobacz: Organizacje społeczne i inspektorzy pracy

Zmiany, zmiany, zmiany

Dlaczego warto pamiętać o tym, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skład sądu to jeden sędzia zawodowy? Otóż jeszcze do niedawna tego rodzaju sprawy były rozstrzygane przez jednego sędziego zawodowego oraz dwóch ławników. Skład sądu w tym wypadku wzorowany był na składzie w sprawach z zakresu prawa pracy. Zwłaszcza, że często sprawy pracownicze i ubezpieczeniowe rozpatrywane są w tym samym wydziale.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Podsumowanie

W sprawach z zakresu prawa pracy obecnie skład sądu to jeden sędzia. Należy pamiętać o zmianach w tym zakresie jakie zaszły w ostatnim czasie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK