| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Spory z ZUS > Jak wnieść odwołanie od orzeczenia lekarza ZUS?

Jak wnieść odwołanie od orzeczenia lekarza ZUS?

Osoba zainteresowana, która nie zgadza się z orzeczeniem lekarza, wydanym dla celów świadczeń z ubezpieczeń społecznych, może złożyć odwołanie.

Odwołanie, w formie sprzeciwu, należy zaadresować do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożyć w jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Sprzeciw może być złożony na piśmie lub wniesiony ustnie do protokołu. Protokół taki sporządza pracownik jednostki organizacyjnej ZUS.

Termin ten wynosi 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Jeśli sprzeciw zostanie wniesiony po upływie tego czasu – nie podlega rozpatrzeniu przez komisję lekarską.

9,90 złZUS czy OFE? Poradnik w PDF

W wyjątkowych przypadkach ZUS może ten termin przywrócić. Wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu powinien zawierać uzasadnienie. Należy go złożyć łącznie ze sprzeciwem w jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Polecamy: Jak odwołać się od decyzji ZUS

Kontrola orzeczeń lekarzy ZUS

Warto wiedzieć, że orzeczenia lekarzy ZUS podlegają również podlegają kontroli. W terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zgłosić zarzut jego wadliwości i przekazać sprawę do rozpatrzenia przez komisję lekarską ZUS. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia osoba zainteresowana informowana jest pisemnie.

Komisja lekarska – rozpatrując sprzeciw lub zarzut wadliwości orzeczenia – dokonuje oceny orzeczniczej na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie.

Polecamy: Od jakich decyzji ZUS odwołać się do Prezesa Zakładu?

Osobie zainteresowanej, która nie zgadza się z orzeczeniem komisji lekarskiej, przysługuje odwołanie do sądu. Odwołanie takie należy wnieść po wydaniu przez ZUS decyzji w sprawie świadczenia, wydanej na podstawie tego orzeczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie należy zaadresować do właściwego sądu, zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji.

Źródło: www.zus.pl

avatar

2013-09-12 23:21 Zgłoś

czy takie odwołanie do sądu mogę napisać sam , czy lepiej żeby to zrobił adwokat ?

avatar

2013-07-30 17:41 Zgłoś

Nie koniecznie piszesz że się nie zgadzasz i tyle.Obecnie jestem po odwołaniach od orzeczenia lekarza ZUS,komisji lekarskiej ZUS,badaniu biegłych sądowych,postanowieniu sądowym ze wskazaniem weryfikacji i odrzuceniu decyzji ZUS.Oraz przed kolejną sprawą prrzeciwko ZUS i badaniem bieglych sądowych narazie procedura trwa od 10.2011r. do nadal i nic nie wiem do tej pory.Jeśli potrzeba jakiś konkretnych wskazówek to mogę pomóc bo znam już ten mechanizm od począdku ale jeszcze nie do końca.Sprawa prawdopodobnie może trwać 2-lata.Bo ten chory system tak działa. Witam . Mój mąż jest juz po dwóch komisjach na pierwszej lek orzecznik wydał częściową niezdolność do pracy jednak po 3tyg dostał pismo z Zus iz nie spełnia wymagan ponieważ nie ma żadnych badań z poprzedniego roku przed wypadkiem ,mąż pracował wówczas na umowę o dzieło . Zrobiłam odwołanie które emiało iść do sądu ,Zus uznał ze powinien mąż stanąc przed komisją w 3 osobowym składzie ci również ppodjeli te samą decyzje o czasowej niezdolności ale nastąpiła ta sama procedura Pismo z Zusu ze nie spełnia przesłanek . Czy jest sens odwołanioa sie do sadu. Mąz jest po wypadku termin ponownej operacji ma na 27maja 2014 r żadnych świadczeń co robić ? Ponieważ zaden lek nie da mu w jego stanie zdolnosci do pracy

avatar

2013-03-12 11:42 Zgłoś

i tak lat u rok

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Tax-Net

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem Infor.pl »