REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ewa Ryś

REKLAMA

ZUS to państwowa instytucja publicznoprawna realizująca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

To państwowa jednostka organizacyjna, posiadająca osobowość prawną, zajmująca się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli oraz dystrybucją świadczeń (np. emerytur, rent, zasiłków chorobowych lub macierzyńskich) w wysokości i na zasadach ustalonych przez parlament i rząd.

Autopromocja

W skład ZUS wchodzi centrala, 42 oddziały i podległe im inspektoraty oraz biura terenowe.

Nadzór nad zgodnością działań ZUS z obowiązującymi przepisami sprawuje prezes Rady Ministrów.

Organami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są prezes ZUS, zarząd i rada nadzorcza.

Najważniejsze zadania

Do najważniejszych zadań ZUS należy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych,

2. ustalanie uprawnień do świadczeń oraz określanie zasad ich wypłacania,

3. pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

4. prowadzenie rozliczeń z zakładami pracy i innymi jednostkami z tytułu należnych składek i wypłacanych przez nie świadczeń podlegających finansowaniu przez ZUS,

5. prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczonych i kont płatników składek,

6. kontrolowanie wykonywania przez zakłady pracy obowiązków w zakresie ubezpieczenia społecznego,

7. prowadzenie prewencji rentowej.

ZUS administruje m.in. największym funduszem celowym – Funduszem Ubezpieczeń Społecznych (FUS) oraz Funduszem Rezerwy Demograficznej (FRD).

W ramach FUS wyodrębnionych jest 5 funduszy:

  • emerytalny (z niego finansowane są emerytury),
  • rentowy (z niego finansowane są m.in. renty z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowe, rodzinne i wydatki na prewencję rentową, zasiłki pogrzebowe),
  • chorobowy (są z niego finansowane m.in. zasiłki chorobowe i macierzyńskie),
  • wypadkowy (są z niego finansowane m.in. renty wypadkowe, koszty prewencji wypadkowej),
  • rezerwowy (może być wykorzystany na uzupełnienie niedoborów funduszy rentowego, chorobowego i wypadkowego).

Wpływy FUS pochodzą głównie ze składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), z wpłat i dotacji z budżetu państwa, oprocentowania rachunków bankowych FUS.

Ważne:

ZUS uruchomił specjalne infolinie, które czynne są od poniedziałku do piątku od 8 do 15. Pod numerem:

0 801 410 410 można zasięgnąć informacji dotyczącej zasad przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS w formie elektronicznej, instalacji, konfiguracji programu Płatnik, tworzenia zestawu dokumentów, wysyłania dokumentów elektronicznych, odbioru potwierdzeń przesłania dokumentów do ZUS,

0 801 400 400 można zasięgnąć informacji dotyczącej „Informacji o składkach na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS”, sposobu ich weryfikacji, zgłaszania reklamacji, wskazania właściwej jednostki ZUS oraz godzin jej urzędowania, jednostek ZUS właściwych do załatwiania spraw wynikających z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw Unii Europejskiej.

Sprawdź:Jak odwołać się od decyzji ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepienia są jedynym dostępnym sposobem ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA