| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie lub o umorzenie należności wobec ZUS

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie lub o umorzenie należności wobec ZUS

Przedsiębiorca z problemami w opłacaniu składek ZUS, który ubiega się o udzielenie ulgi lub o umorzenie należności, musi złożyć stosowny wniosek. W jaki sposób należy złożyć wniosek do ZUS?

Kto może być wnioskodawcą i co musi określać wniosek?

Wnioskodawcą może być:

  • płatnik składek lub
  • inna osoba odpowiedzialna za zadłużenie z tytułu składek, czyli osoba, na którą została przeniesiona odpowiedzialność, pełnomocnik, czyli osoba posiadająca pisemne upoważnienie płatnika składek lub innych osób odpowiedzialnych za zadłużenie.

Wniosek musi określać:

  • kto jest wnioskodawcą,
  • o co występujesz: rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności czy umorzenie,
  • jakich należności wniosek dotyczy i za jaki okres,
  • jeśli występujesz o ulgę – propozycję spłaty (np. wysokość rat, termin płatności), jeśli jesteś przedsiębiorcą – o jaki rodzaj pomocy publicznej występujesz: pomoc de minimis, pomoc na restrukturyzację czy pomoc na naprawę szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia.

Jakie dokumenty musisz dołączyć do wniosku?

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, ustala się zawsze indywidualnie – zależnie od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Osoby fizyczne ubiegające się o umorzenie należności powinny dołączyć do wniosku wszelkie dokumenty świadczące o trudnej sytuacji finansowej, rodzinnej lub zdrowotnej (zaświadczenie o korzystaniu z różnych form pomocy społecznej, zaświadczenie o pozostawaniu osobą bezrobotną, dokumenty świadczące o złym stanie zdrowia itp.) lub inne dokumenty potwierdzające, że nie są w stanie chociaż częściowo spłacić zadłużenia. Jeżeli  wnioskodawcą jest przedsiębiorca i ubiega się o pomoc de minimis to musi przedstawić wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, które otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie albo oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis w tym okresie (formularz oświadczenia o nieotrzymaniu pomocy de minimis znajduje się na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce „Umarzanie, udzielanie ulg w spłacie należności oraz pomoc publiczna”),

W przypadku ubiegania się o pomoc na restrukturyzację należy przestawić oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy przeznaczonej na restrukturyzację– w przypadku nieotrzymania takiej pomocy w okresie 10 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz plan restrukturyzacyjny.

Określenie wartości pomocy publicznej udzielonej przez ZUS

W przypadku ubiegania się o pomoc mającą na celu naprawę szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami należy przedstawić oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy udzielanej na naprawę szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami – w przypadku nieotrzymania takiej pomocy, dokumentację umożliwiającą dokonanie oceny, czy ogólna wartość pomocy przeznaczonej na naprawę szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami nie przekroczy wartości poniesionych strat, pomniejszonych o ewentualne kwoty wypłacone z tytułu ubezpieczenia.

Poniżej wymieniamy typowe dokumenty wymagane od określonych wnioskodawców.

Jakie należności wobec ZUS podlegają uldze i umorzeniu?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK