| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Co musimy wiedzieć o OFE?

Co musimy wiedzieć o OFE?

Od roku 1999 mamy zreformowany system emerytalny składający się z 3 filarów : I filar to ZUS , II filar to OFE a III filar to dobrowolne gromadzenie środków własnych na cel przyszłej emerytury.

Przynależność do OFE jest obowiązkowa dla wszystkich osób czynnych zawodowo. Wyjątek stanowią urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, których reforma w ogóle nie objęła, oraz osoby urodzone w latach 1949-1968, które do OFE przystępować mogły, ale nie musiały.

Natomiast osoby urodzone po 1968 roku powinny samodzielnie wybrać do którego OFE chcą przystąpić inaczej wyboru dokona ZUS w drodze losowania, które odbywa sie dwa razy w roku w styczniu oraz w lipcu.

Natomiast osoby, które są już członkami OFE i rozważają jego zmianę muszą pamiętać, że zmiana OFE może pociągać za sobą dodatkowe opłaty. Według nowych zasad PTE nie pobierze opłat za zmianę funduszu tylko w przypadku, gdy staż członkowski jest dłuższy niż 2 lata. Jeżeli wynosi od roku do dwóch lat opłata wyniesie 80 zł, a w przypadku, gdy nie przekracza roku - 160 zł.

Opłata ta nie jest - jak dotychczas - potrącana ze środków zgromadzonych na rachunku, lecz wpłacana na konto PTE z środków własnych, a więc potocznie mówiąc "z kieszeni" osoby zmieniającej fundusz.

To tyle suchych faktów , które nie podlegają dyskusji ale warto o nich wiedzieć , żeby nie dać się wprowadzić w błąd. Ostatnio dużo się mówi na temat przydatności oraz uczciwości akwizytorów OFE , którzy usilnie namawiają nas do zmiany OFE. Moim zdaniem akwizytorzy są potrzebni , bo nie wszyscy klienci mają dostęp do Internetu i samodzielnie radzą sobie choćby ze sprawdzeniem składek. 

Polecamy: Czy ZUS informuje o składkach OFE

Trzeba by pewnie zacząć weryfikować osoby pracujące w tej branży i eliminować tych , którzy psuja renomę i wprowadzają w błąd klientów. Ale póki co najlepszą bronią klientów jest świadomość dlatego uważam , że warto wiedzieć kilka faktów , które zabezpieczą nas przed wprowadzeniem w błąd.

Oto klika nieprawdziwych argumentów , które są nagminnie używane przez akwizytorów:

1. OFE trzeba zmieniać co dwa lata – ten argument przemawia tylko za tym , że ktoś chce na nas regularnie zarabiać przepisując nas do kolejnych firm. Fakt jest taki , że możemy, ale absolutnie nie musimy zmieniać funduszu co dwa lata. Po prostu po dwóch latach nie poniesiemy kosztów tak jak pisałam powyżej ale nie oznacza to obowiązku a prawo do zmiany. Zmiana powinna następować tylko wtedy gdy mamy ku temu wyraźny powód.

2. W naszym funduszu jednostka jest tańsza, dlatego przechodząc do niego znacznie zyskujesz ponieważ będziesz miał więcej jednostek. Tutaj dla zobrazowania posłużę się przykładem. Jeżeli jednostka w starym funduszu kosztuje 30 zł, natomiast w nowym 25 zł, to w momencie transferu jednostki w starym funduszu są sprzedawane, gotówka ze sprzedaży jest przekazywana do nowego funduszu, w którym kupujemy za przetransferowaną kwotę jednostki uczestnictwa w nowym funduszu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK