| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Czy prowadząc firmę podlega się ubezpieczeniom społecznym?

Czy prowadząc firmę podlega się ubezpieczeniom społecznym?

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych to pracownicy przede wszystkim podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Co jednak z osobami samozatrudnionymi, to jest takimi, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych to najważniejszy w Polsce akt prawny poświęcony problematyce ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z jego przepisami ubezpieczeniu podlegają nie tylko pracownicy ale również osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Kto prowadzi działalność?

Ubezpieczeniu podlega każdy kto prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Będą to zatem osoby prowadzące „swoją firmę” a więc prowadzące indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Będą to również osoby będące wspólnikami w spółce cywilnej, spółce jawnej, partnerskiej i spółki z o.o.

Za prowadzącego pozarolniczą działalność uważa się również osobę wykonującą działalność zawodową w ramach wolnego zawodu.

Zobacz: W 2011 roku rosną składki ZUS

Zakres ubezpieczenia

Jeżeli osoba wykonuje pozarolniczą działalność i jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń, to obowiązkowo podlega:

Ponadto, osoby te są zobowiązane do opłacania składek na Fundusz Pracy, jeżeli ich podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Okres ubezpieczenia

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności.

Zawieszenie działalności

Zawieszenie działalności gospodarczej, dopuszczane przez ustawę o swobodzie gospodarczej powoduje, że przedsiębiorca zwolniony jest z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Zobacz serwis: ZUS

Podsumowanie

Jak zatem widać, nie tylko pracownicy ubezpieczeni są w ZUS. Obowiązek ten dotyczy również osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK