| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Kto jest pracownikiem?

Kto jest pracownikiem?

Ubezpieczeniom społecznym podlegają przede wszystkim pracownicy. A więc osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy.

Pracownik to osoba związana z pracodawcą na podstawie stosunku pracy. Natomiast podstawą stosunku pracy może być umowa o pracę, spółdzielcza umowa o pracę, wybór, powołanie, mianowanie.

Pracodawca – pracownik

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzenie.

Relacja pracodawca – pracownik ma charakter podporządkowania. Pracownik bowiem musi wykonywać polecenia przełożonego. Przejawia się to w tym, że musi stawiać się na konkretną godzinę w pracy, musi wykonywać prace zgodnie z zaleceniami pracodawcy.

Zobacz: Kiedy można umorzyć należności z tytułu składek?

Jest to zawsze stosunek odpłatny. Oznacza to, że pracownikowi za wykonaną pracę zawsze należy się wynagrodzenie.

Do pracownika stosuje się przepisy prawa pracy a więc między innymi przepisy o wymiarze urlopu, o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, o ochronie wynagrodzenia, czy też o wypowiadaniu umów o pracę.

Pracownik podlega zawsze obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Kto nie jest pracownikiem

Pracownikami nie są osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług czy kontraktu menadżerskiego. Są to bowiem umowy prawa cywilnego. Przy ich interpretacji stosuje się przepisy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powinno być stosunku nadrzędności.

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia (lub umów podobnych) podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Inaczej jest przy umowie o dzieło. Osoby świadczące usługi na podstawie takich umów nie są ubezpieczone w ZUS.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK