| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Kto jest pracownikiem?

Kto jest pracownikiem?

Ubezpieczeniom społecznym podlegają przede wszystkim pracownicy. A więc osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy.

Pracownik to osoba związana z pracodawcą na podstawie stosunku pracy. Natomiast podstawą stosunku pracy może być umowa o pracę, spółdzielcza umowa o pracę, wybór, powołanie, mianowanie.

Pracodawca – pracownik

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzenie.

Relacja pracodawca – pracownik ma charakter podporządkowania. Pracownik bowiem musi wykonywać polecenia przełożonego. Przejawia się to w tym, że musi stawiać się na konkretną godzinę w pracy, musi wykonywać prace zgodnie z zaleceniami pracodawcy.

Zobacz: Kiedy można umorzyć należności z tytułu składek?

Jest to zawsze stosunek odpłatny. Oznacza to, że pracownikowi za wykonaną pracę zawsze należy się wynagrodzenie.

Do pracownika stosuje się przepisy prawa pracy a więc między innymi przepisy o wymiarze urlopu, o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, o ochronie wynagrodzenia, czy też o wypowiadaniu umów o pracę.

Pracownik podlega zawsze obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Kto nie jest pracownikiem

Pracownikami nie są osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług czy kontraktu menadżerskiego. Są to bowiem umowy prawa cywilnego. Przy ich interpretacji stosuje się przepisy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powinno być stosunku nadrzędności.

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia (lub umów podobnych) podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Inaczej jest przy umowie o dzieło. Osoby świadczące usługi na podstawie takich umów nie są ubezpieczone w ZUS.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »