| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło i umowa zlecenie to umowy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powstaje stosunek pracy. Co jednak ze składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania takich umów?

Zgodnie z przepisami prawa ubezpieczeń społecznych składki do ZUS odprowadza się przede wszystkim od pracowników. Pracownik natomiast to osoba wykonywająca pracę na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę a także na podstawie powołania, mianowania lub wyboru. Pracownikami nie są natomiast osoby wykonujące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.

Umowa zlecenie

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca usługi na podstawie umowy zlecenia i innych umów do których stosuje się przepisy o zleceniu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt. 4

Zobacz: Kiedy można odroczyć termin płatności składek?

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło regulowana jest podobnie jak umowa zlecenia przez kodeks cywilny. Jest to zatem umowa cywilnoprawna a nie umowa o pracę. Jednak odmiennie niż przy wyżej omawianej umowie nie jest ona podstawą do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Są tylko dwie sytuacje w których należy od umowy o dzieło odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne. Mianowicie gdy:

  • Umowę zawarło się z pracodawcą
  • Umowę zawarło się z innym podmiotem ale pracę wykonuje się na rzecz pracodawcy.

Tylko w tych dwóch wypadkach odprowadza się składki.

Zobacz serwis: Spory z ZUS

Co korzystniejsze?

Dla pracownika bez wątpienia korzystniej jest zawrzeć umowę zlecenie. W takim bowiem wypadku odprowadzane są od niego składki. Sam pracownik natomiast jest ubezpieczony.

Od umowy o dzieło nie odprowadza się składek. Okres wykonywania pracy na tej podstawie nie jest zaliczany jako okres składkowy. Nie zalicza się tego okresu przy ustalaniu emerytury. Jednak można się spodziewać większych pieniędzy zawierają ten rodzaj umowy.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

SIE23
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem Infor.pl »