| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło i umowa zlecenie to umowy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powstaje stosunek pracy. Co jednak ze składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania takich umów?

Zgodnie z przepisami prawa ubezpieczeń społecznych składki do ZUS odprowadza się przede wszystkim od pracowników. Pracownik natomiast to osoba wykonywająca pracę na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę a także na podstawie powołania, mianowania lub wyboru. Pracownikami nie są natomiast osoby wykonujące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.

Umowa zlecenie

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca usługi na podstawie umowy zlecenia i innych umów do których stosuje się przepisy o zleceniu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt. 4

Zobacz: Kiedy można odroczyć termin płatności składek?

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło regulowana jest podobnie jak umowa zlecenia przez kodeks cywilny. Jest to zatem umowa cywilnoprawna a nie umowa o pracę. Jednak odmiennie niż przy wyżej omawianej umowie nie jest ona podstawą do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Są tylko dwie sytuacje w których należy od umowy o dzieło odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne. Mianowicie gdy:

  • Umowę zawarło się z pracodawcą
  • Umowę zawarło się z innym podmiotem ale pracę wykonuje się na rzecz pracodawcy.

Tylko w tych dwóch wypadkach odprowadza się składki.

Zobacz serwis: Spory z ZUS

Co korzystniejsze?

Dla pracownika bez wątpienia korzystniej jest zawrzeć umowę zlecenie. W takim bowiem wypadku odprowadzane są od niego składki. Sam pracownik natomiast jest ubezpieczony.

Od umowy o dzieło nie odprowadza się składek. Okres wykonywania pracy na tej podstawie nie jest zaliczany jako okres składkowy. Nie zalicza się tego okresu przy ustalaniu emerytury. Jednak można się spodziewać większych pieniędzy zawierają ten rodzaj umowy.

avatar

2013-02-23 22:12 Zgłoś

Umowa o dzieło: jako jedyna forma zatrudnienia - brak składek zus, podatek tak podpisana z własnym pracownikiem - składki tak, podatek tak Umowa zlecenie: * podpisana z uczniem do 26 roku życia - składki zus nie, podatek obowiązkowy * podpisana z uczniem powyżej 26 roku życia - składki zus obowiązkowe(bez składki chorobowej-ta jest dobrowolna), podatek obowiązkowy * jako jedyna forma zatrudnienia - składki zus obowiązkowe(bez składki chorobowej-ta jest dobrowolna), podatek obowiązkowy * podpisana z własnym pracownikiem - składki zus obowiązkowe(bez składki chorobowej-ta jest dobrowolna), podatek obowiązkowy * podpisana z pracownikiem zatrudnionym w innej firmie, w której osiąga minimalne wynagrodzenie - składka zdrowotna obowiązkowa, społeczne dobrowolne, podatek obowiązkowy *podpisana z pracownikiem zatrudnionym w innej firmie, w której nie osiąga minimalnego wynagrodzenia - składki zus obowiązkowe(bez składki chorobowej-ta jest dobrowolna), podatek obowiązkowy * podpisana z osoba która pracuje w innej firmie na umowę zlecenie - tu się sprawa komplikuje, ponieważ w/w zleceniobiorca sam decyduje w której firmie mają mu płacić składki społeczne, zdrowotna obowiązkowa, podatek obowiazkowy *podpisana z emerytem/rencistą - składki zus obowiązkowe(bez składki chorobowej-ta jest dobrowolna), podatek obowiązkowy

avatar

2013-02-23 21:50 Zgłoś

Zaliczkę na podatek pobiera płatnik z wynagrodzenia za zlecenie czy dzieło i odprowadza ją na rachunek swojego US.

avatar

2013-02-20 08:29 Zgłoś

jak to jest z umowa o dzieło? a podatkiem? kto go odprowadza?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem Infor.pl »