| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Jakie są zasady opłacania składek na ubezpieczenie rentowe

Jakie są zasady opłacania składek na ubezpieczenie rentowe

System ubezpieczeń społecznych obejmuje między innymi ubezpieczenie rentowe. To właśnie z tego ubezpieczenia otrzymujemy świadczenia w razie niezdolności do pracy.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe jest przychód. Istnieje ograniczenie wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej.

W przypadku, kiedy wynagrodzenie osoby ubezpieczonej z tytułu niezdolności do pracy przekroczy w danym roku kalendarzowym wysokość trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w kolejnych miesiącach tego roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia rentowego.

Zobacz także:Zasady opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne pracowników

Składka na ubezpieczenie rentowe

Wysokości składek na ubezpieczenia rentowe wyrażona jest w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Od dnia 1 lutego 2012 roku wzrosła składka na ubezpieczenie rentowe o 2 proc. Od momentu wprowadzenia zmian wysokość składki na ubezpieczenie rentowe wynosi 8 proc. podstawy wymiaru. Składka opłacana w części  przez pracodawcę wynosi 6,5 proc. podstawy wymiaru, a w części przez pracownika wynosi 1,5 proc. podstawy wymiaru.

Zobacz także:Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy

Kto opłaca składki na ubezpieczenie rentowe

Składki na ubezpieczenia rentowe: pracowników, osób wykonujących pracę nakładczą, członków spółdzielni, zleceniobiorców, posłów i senatorów, stypendystów sportowych, osób pobierających stypendium słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, osób wykonujących odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, osób współpracujących ze zleceniobiorcami, funkcjonariuszy Służby Celnej, osób odbywających służbę zastępczą oraz osób pobierających świadczenie szkoleniowe po ustaniu zatrudnienia finansują z własnych środków, w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru ubezpieczeni i w wysokości 6,5 proc. podstawy wymiaru płatnicy składek.

Składki na ubezpieczenia rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność, osób objętych ubezpieczeniem rentowym dobrowolnie oraz osób objętych obowiązkowo ubezpieczeniem rentowym po ustaniu tego ubezpieczenia i kontynuującego je dobrowolnie finansują w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK