| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Jakie są zasady opłacania składek na ubezpieczenie rentowe

Jakie są zasady opłacania składek na ubezpieczenie rentowe

System ubezpieczeń społecznych obejmuje między innymi ubezpieczenie rentowe. To właśnie z tego ubezpieczenia otrzymujemy świadczenia w razie niezdolności do pracy.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób współpracujących finansuje w całości z własnych środków osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Składki na ubezpieczenie rentowe żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób rezygnujących z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem finansują w całości ośrodki pomocy społecznej.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne finansuje w całości wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS

Składki na ubezpieczenie rentowe bezrobotnych finansują w całości powiatowe urzędy pracy z Funduszu Pracy. Natomiast składki na ubezpieczenie rentowe osób pobierających stypendium w okresie szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego, kierowanych przez podmioty inne niż powiatowe urzędy pracy, finansują w całości, z własnych środków, podmioty kierujące.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób pobierających (bezrobotnych) stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych finansują w całości powiatowe urzędy pracy z Funduszu Pracy.

Składki na ubezpieczenie rentowe duchownych podlegających obowiązkowo temu ubezpieczeniu finansują duchowni w wysokości 20 proc. składki oraz Fundusz Kościelny w wysokości 80 proc. składki. Składki na ubezpieczenie rentowe duchownych podlegających obowiązkowo temu ubezpieczeniu finansuje Fundusz Kościelny w wysokości 100 proc. składki za członków zakonów kontemplacyjnych klauzurowych, misjonarzy w okresach pracy na terenach misyjnych.

Składki na ubezpieczenie rentowe duchownych podlegających dobrowolnie tym ubezpieczeniom finansują w całości, z własnych środków, ubezpieczeni.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK