| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Jakie są zasady opłacania składek na ubezpieczenie rentowe

Jakie są zasady opłacania składek na ubezpieczenie rentowe

System ubezpieczeń społecznych obejmuje między innymi ubezpieczenie rentowe. To właśnie z tego ubezpieczenia otrzymujemy świadczenia w razie niezdolności do pracy.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób współpracujących finansuje w całości z własnych środków osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Składki na ubezpieczenie rentowe żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób rezygnujących z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem finansują w całości ośrodki pomocy społecznej.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne finansuje w całości wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS

Składki na ubezpieczenie rentowe bezrobotnych finansują w całości powiatowe urzędy pracy z Funduszu Pracy. Natomiast składki na ubezpieczenie rentowe osób pobierających stypendium w okresie szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego, kierowanych przez podmioty inne niż powiatowe urzędy pracy, finansują w całości, z własnych środków, podmioty kierujące.

Składki na ubezpieczenie rentowe osób pobierających (bezrobotnych) stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych finansują w całości powiatowe urzędy pracy z Funduszu Pracy.

Składki na ubezpieczenie rentowe duchownych podlegających obowiązkowo temu ubezpieczeniu finansują duchowni w wysokości 20 proc. składki oraz Fundusz Kościelny w wysokości 80 proc. składki. Składki na ubezpieczenie rentowe duchownych podlegających obowiązkowo temu ubezpieczeniu finansuje Fundusz Kościelny w wysokości 100 proc. składki za członków zakonów kontemplacyjnych klauzurowych, misjonarzy w okresach pracy na terenach misyjnych.

Składki na ubezpieczenie rentowe duchownych podlegających dobrowolnie tym ubezpieczeniom finansują w całości, z własnych środków, ubezpieczeni.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokości składek na ubezpieczenia rentowe wyrażona jest w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. fot. Fotolia
Wysokości składek na ubezpieczenia rentowe wyrażona jest w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. fot. Fotolia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »